Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğanın mucizesi

Giriş Tarihi: 17.7.2016
Doğanın mucizesi Seyşeller

Uzun uçuş sonrası uçağın tekerleri piste dokunduğunda içimi tatlı bir heyecan sardı. Bu his ’in doğal mucizelerini tanıdıkça arttı. Seyahatin sonunda yüzümde bir tebessümle uçaktaki yerime oturdum. Bunun sebebi insanlarıyla mutluluk saçan ülkenin doğal mucizelerle beni nın dört bir yanına sürüklemesiydi

Hint Okyanusu'nda bulunan bugün 93 bine yaklaşan nüfusu ile rahat bir yaşam sürülen nadir yerlerden. Ülkede 115 olsa da halkın büyük kısmı Mahe, Praslin ve La Digue adlı üç adada yerleşik hayat sürüyor. Diğer önemli adaları olan Silhouette, Destroches, Aldabra'da diğer büyük adalara göre oldukça az sayıda küçük turistik tesis bulunuyor. Seyşeller'deki doğal mucizlerden biri adanın coğrafi yapısından kaynaklanıyor. Granit ve volkanik türde kayalar plajlarda altın sarısı ipek dokulu kumların üzerinde eşsiz bir görünüm oluşturuyor. Sadece bu görüntüyü izlemek için bile Seyşeller tatil rotanız olabilir. Seyşeller'de ana gelir kaynağını oluşturuyor. Bunu balık, tarım ve elişi üretimi takip ediyor. Victoria'da büyük bir ton balığı üretim merkezi mevcut. Balık, çay, meyve ve sebze sadece ada halkına ve otellere veriliyor. İhracat çok sınırlı diyebilirim. Bir adet üniversitesi bulunan bu adada turizm sektöründe iş bulmak veya hemşirelik yapmak mümkün.

FARKLI ETNİK KÖKENLER BİR ARADA
Mahe ülkenin en büyük adası ve başkent Victoria. Burası dünyanın en küçük başkenti olarak geçiyor. Adada 22 adet köy bulunuyor. Her köy yaşayan toplumun ihtiyaçlarına uygun olarak dizayn edilmiş. Her köyde polis karakolu, sağlık kuruluşu, okul ve kilise mevcut. Halkın ana dili Creole. Fakat önce Fransızlar sonra İngilizlerin kolonisi oldukları için ülkede Fransızca ve İngilizce çok yaygın. Seyşeller'de yaşayanların yüzde 90'ı Hıristiyan, yüzde 10'u da Müslüman ya da Hindu. Seyşeller'in para birimi Seyşel Rupisi ancak Euro da kullanılıyor.

PLAJLAR HERKESİN
Plaj deyince aklınıza localar, yüksek sesli müzikler ve her yeri kaplayan güneşlenme alanları gelmesin. Seyşeller'de böyle bir plaj bulma arayışında olmanız zaten büyük bir talihsizlik. Adaların kıyılarında birbirinden eşsiz manzaralı, yeşillikler ile koyun koyuna sapsarı kumlara sahip plajlar var. Seyşeller'de yaşayan herkes adanın tüm plajlarının sahibi. Giriş ücreti istenmiyor. Kimse "Bu otelin özel plajıdır, giremezsiniz" deme hakkına sahip değil. Mahe adasında Baie Beau Vallon ve Port Launay durgun bir deniz ve ince kumlara sahip. Burası en görülesi plajlar. Mahe'den feribot ile geçebileceğiniz iki ayrı adada sizi bekleyen sürprizler var. Bunlar dünyanın en güzel plajları listesinde yer alıyorlar. Biri Praslin adasındaki Anse Lazio, diğeri de La Digue adasında bulunan Anse Source D'Argent... Anse Lazio fildişi renkli kum, berrak deniz suyu ve dev kayaların bulunduğu müthiş bir plaj. La Digue'de limana indikten sonra bisiklet kiralayın ve eşsiz manzarayı seyrederek yol alın ve doğanın kollarına bırakın.

DÜNYANIN EN YAŞLI VE EN AĞIR KAPLUMBAĞASI ESMERALDA
Seyşeller adasına özgü özel hayvan türleri olan Seyşel bülbülü, beyaz gözlü baykuş, siyah papağan, mavi güvercin ve kaplumbağa gibi hayvanlar yasalar ile korunuyor. Seyşeller Tabiatı Koruma Vakfı adaya özel hayvanlardan denizde yaşayan özel balıklara kadar nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına alıyor. Şu an için adada vahşi hayvan bulunmuyor. Çünkü yıllar önce yaşanan ada istilaları sırasında timsahlar başta olmak üzere birçok hayvan öldürülmüş. Nesilleri tükenen hayvanları koruma altına alan yasalar ülkenin hukuk sisteminde önemli yer kaplıyor. Seyşeller hükümeti ekosistemdeki dengeyi korunmaya çalışıyor. Buna en güzel örnek bugün dünyanın en uzun yaşayan kaplumbağası Esmeralda. 200 yaşında olduğu tahmin edilen bu kaplumbağa Bird Island adasında koruma altında. Kaplumbağanın adı Esmeralda da olsa erkek. Bu kaplumbağa 298 kg ağırlığı ile bugün dünyanın en ağır kaplumbağası unvanına sahip. Bu mucizeyi yerinde görmenizi tavsiye ederim.

COCO DE MER
Coco De Mer bir doğal mucize. Bugün dünyanın en büyük tohumu olarak biliniyor. Coco De Mer, deniz Hindistan cevizi anlamına geliyor. Coco De Mer sadece Seyşeller adasında yaşayan bir palmiye türünün meyvesi. Uzunluğu 30 metreye varabilen bu palmiye ağacı topluluğu Praslin adasında Vallee de Mai'de bulunuyor. Bu ağaç dişi ve erkek olmak üzere iki cinse sahip. Dişi ağacın bu büyük tohumu üretebilmesi için erkek ağaç ile tozlaşması gerekiyor. Coco De Mer 20 kg ağırlığa sahip, kalp görünümlü, çift loblu bir meyve. Bu meyveyi görmek insana doğanın ne kadar güçlü olduğunu hatırlatıyor.

YAPMADAN DÖNMEYİN
Günübirlik tur alabilirsiniz fakat ben kendime bir taksi ayarladım. Turizm konusunda eğitimli rehberim Kenneth sayesinde zevkle adayı dolaştım.

VIctorIa'da nefes alın
Adanın başkentinde gündelik yaşamı görün derim. Dünyanın en küçük başkentindeki Sir Selwyn Slweyn- Clarke Market'ten tropik meyve satın alın. Bread fruit adında nişastalı ve pişirilerek yenilen meyveyi muhakkak deneyin. Adada bolca yetişen limonotu, vanilya ve tarçını da burada rahatça bulabilirsiniz. Sokakları dolaşırken Hindu tapınağına göz atın. Hemen ana cadde üzerinde olan Clock Tower önünde kısa süre durup fotoğraf çekin.

Eden Island'a geçin
Eden Island ana karaya küçük bir köprü ile bağlanmış bir ada. Yükselen modernizmin adresi diyebilirim. Yeni villalar, teknelerin güvenle kalabileceği nefis bir marina ve alışveriş yapabileceğiniz bir AVM görebilirsiniz. Yemek yeme alanlarının bulunduğu alışveriş merkezinde Seyşeller mutfağına özgü lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

MIsIon Lodge Lookout'u görün
UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bu nokta, adaya bir dönem hakim olan kölelik yaşamının temellerini bulabileceği bir yer. Tarçın ağaçları ve uzun palmiyeler arasında sadece iskeletleri kalan çocuk kölelerin yaşam alanlarına tanık olacaksınız. Kısa bir yürüyüş sonrasında şehri tepeden görebileceğiniz bir seyir tepesinde kenti izleyebilirsiniz.

Tea Factory turu yapın
Çay Seyşeller'de yetişen bir bitki. İngilizlerin sömürge döneminde kurdukları çay fabrikası günümüzde de farklı aromalarda çay hazırlıyor. Girişte bir ücret ödeyerek kılavuz eşliğinde çay yapımının sırlarına hakim olabilirsiniz. Fabrikadan çıktıktan kısa bir süre sonra çay bitkisinin yetiştiği alanları da görebilirsiniz. Size tavsiyem vanilya ve tarçın aromalı çaylardan almanız.

Takamaka'yı ziyaret edin
Kıbrıslı kökenlere sahip İngiliz asıllı bir ailenin Takamaka adlı tesisinde durun derim. Burada rom yapılışını görebilir ve tadım yaparak damak zevkinize uygun seçimler yapabilirsiniz.

Craft VIlage'a uğrayın
Koloni günlerinden kalma geleneksel evlerin örneklerini görebileceğiniz bu yerde Seyşel halkının el yapımı ürünlerini de yakından inceleyebilirsiniz. Burada Hindistan cevizi kabuğundan el yapımı şapkalar, tişörtler, masif ağaçtan yapılmış objeler ve küçük biblolar bulabileceksiniz.

Le JardIn Du RoI'ya gidin
Baharat bahçesi olarak adlandırılan bu noktada Mahe'de sadece burada bulunan Coco De Mer ağaçlarını, adaya özgü tüm tropik meyve ağaçlarını, ilaç yapımı için kullanılan baharat ve otları görebilirsiniz. Rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğanın mucizesi Seyşeller
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN