Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hijyen yoksa göz tehlikede

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Hijyen yoksa göz tehlikede

Uzmanlar halkı yaz aylarında artış gösteren konjonktivite karşı uyardı. Op. Dr. Sevgi Tongal, özellikle hijyenik olmayan havuzların konjonktivit açısından büyük risk oluşturduğunu söyledi

Açılan sezonuyla birlikte konjonktivit vakalarında da artış görülüyor. Yeterli hijyenin sağlanmadığı havuzların konjonktivit başta olmak üzere birçok göz rahatsızlığına neden olduğunu söyleyen Op. Dr. Sevgi Tongal şu bilgileri verdi: "Halk arasında kırmızı ya da pembe göz adıyla bilinen konjonktivit, gözümüzün dışarıdan görülen ve konjonktiva diye bilinen beyaz tabakanın en üst zarının iltihaplanmasıdır. Çok bulaşıcı olması nedeniyle yaz döneminde kolaylıkla salgın haline dönüşebilen mikrobiyal konjonktivitte ise en büyük etken kötü hijyendir. Bu nedenle pek çok kişinin aynı anda girdiği havuzlarda temizlik şartlarına çok edilmesi büyük önem taşıyor." Konjonktivit sadece havuzlardan değil, temiz olmayan denizlerden de bulaşabiliyor. Çok tuzlu denizlerde suyun içindeyken gözleri açmanın da birçok göz rahatsızlığını tetikleyebileceğine dikkat çekiliyor. Deniz gözlüğü ve maske kullanarak gözleri mikrobiyal konjonktivitten ve tahriş edici maddelerden korumak mümkün. Konjonktivit, gözlerde kızarıklık, kaşınma, batma, yanma, çapaklanma, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu gibi göstererek ortaya çıkıyor. Çoğunlukla kendiliğinden iyileşiyor ama çok ağır enfeksiyonlarda ciddi sorunlara zemin hazırlama tehlikesi var. Özellikle bazı vakalar bulanık görmeye ve korneada kalıcı lekelere sebep olabiliyor.

SOĞUK UYGULAMA RAHATLATIYOR
Mikrobiyal konjonktivit aynı zamanda bulaşıcı. Bu yüzden konjonktivitte şikayetler geçinceye kadar havuz ve denizden uzak durulması gerekiyor. Tedavi süresince hekim tarafından hücreleri dengeleyici, iltihap giderici ve kimi zaman da kortizonlu ilaçlar kullanılabiliyor. Hastanın göz şikayetlerinin rahatlatılması açısından soğuk uygulama yapmak ve yine doktor tavsiyesiyle suni gözyaşı kullanmak da mümkün.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hijyen yoksa göz tehlikede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN