Türkiye'nin en iyi haber sitesi

24 saat yaşayan Kıbrıs

Akdeniz’in güzeller güzeli sı Kıbrıs’ı daha önce görmediyseniz şimdi tam sırası. Beş yıldızlı otellerinde denizin ve eğlencenin tadını çıkarıp fırsat buldukça da adayı keşfedebilirsiniz

Giriş Tarihi: 31.7.2016
24 saat yaşayan Kıbrıs
Kıbrıs dört mevsimi ayrı güzel bir olsa da yazın hareketleniyor, enerji doluyor. Kaliteli hizmetiyle öne çıkan otelleri, tatil köyleri gündüzleri güneşin ve denizin tadını çıkaran misafirlerine akşamları eğlence dolu saatler vaat ediyor. Kıbrıs aynı zamanda tarihi ve doğal güzelliklerinde öne çıkan bir ada. Elbette mutfağını da unutmamak gerekiyor. İşte Kıbrıs deyince ilk akla gelenler...

St. HIlarIon Kalesi
Kıbrıs'ı kuş bakışı görmek istiyorsanız St. Hilarion Kalesi'nin zirvesine çıkabilirsiniz. Beşparmak Dağları'nın yamacındaki kale ışıkları yandığında tüm heybetiyle karşınıza çıkıyor. Tarihi 10. yüzyıla dayanan kale adaya yapılacak muhtemel saldırılara karşı inşa edilmiş. Adını Kıbrıs'ta inzivaya çekilen bir keşişten alıyor. Söylentiye göre kale, adaya gelen çizgi film yapımcısı Walt Disney'i de etkilemiş ve Disney kaleyi çizgi film jeneriğinde kullanmış.

Bella paIs Köyü Bugünkü adıyla Beylerbeyi Köyü, limon ve nar ağaçları arasında küçük bir Akdeniz köyü. Adanın turistik noktalarından biri olan köye artı değer kazandıran Bellapais Manastırı gotik mimarinin önemli örneklerinden sayılıyor. Manastırın çarpıcı freskleri 15. yüzyıla ait. Dağ manzarasına sahip bir tepedeki manastırın avlusundaki restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Girne Kalesi
Kıbrıs'ın en popüler bölgesi Girne. Girne Limanı, Girne Kalesi'nin yanında yer alıyor. Kalenin tarihinin Helenistik Roma dönemine dayandığına inanılıyor. Kalenin içinde Batık Gemi si'nin de aralarında bulunduğu gezilebilecek 10 müze ve oda bulunuyor. Kale ziyaretinin adından limanda yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. Mola için de limandaki kafe ve restoranlar ideal.


Karpaz sahili
Sadece Kıbrıs'ın değil Akdeniz'in de en temiz denizi bu bölgede. Kıbrıs'ın doğusunda, Girne'den bir buçuk saat uzaklıktaki adanın korunabilmiş en doğal alanı. Burada isterseniz bir tesisin olduğu koyda, isterseniz kimsenin olmadığı, gözden uzak bir koyda denize girebilirsiniz. Burada ıssız birçok küçük koy var. Üstelik taze balığın avlanıp sunulduğu küçük lokantalar da hemen bu sahillerin yanıbaşında. Kıbrıs'ın doğa harikası kumsal şeridi aynı zamanda deniz kaplumbağalarının geçiş noktası.

Kıbrıs mutfağı
Anadolu, Suriye, Lübnan ve Mısır kültürüyle yoğurulan Kıbrıs mutfağına özellikle 1974 Barış Harekatı'ndan sonra Türkiye'nin dört bir yanından gelenler yemek kültürlerini de taşımış. Bu nedenle yeni tatlar keşfetme konusunda alternatifler oldukça geniş bir yelpazeye sahip.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
24 saat yaşayan Kıbrıs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN