Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kronik hastalık seyahate engel değil

Şeker hastaları ve böbrek yetersizliği olanlar su içmeye özen göstermeli, kalp hastaları ilaçlarını unutmamalı. Kronik hastalığı olanlar birtakım önlemleri alarak gönül rahatlığıyla e çıkabilir

Giriş Tarihi: 14.8.2016
Kronik hastalık seyahate engel değil
Genel olarak kronik hastaların ağırlaşmadığı sürece seyahate veya e çıkmalarında bir engel olmadığını söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aksoy "Kronik hastalığı olanlar, hastalığını iyi tanımalı ya da doktorundan alacağı raporu ve ilaç listesini mutlaka yanında bulundurmalı. İdeal olanı, uzun bir tatil öncesi doktor ile görüşmektir" dedi. Prof. Dr. Murat Aksoy kronik sağlık problemi yaşayanların seyahat ve tatil öncesinde nelere etmesi gerektiğini şöyle anlattı:

ŞEKER HASTALARI BOL SU İÇSİN
Şeker hastalığında hastaneye yatma nedenlerinden biri olan diyabetik ayak yaralarından korunmak için hastaların seyahat sırasında ayaklarını vurmayacak bir ayakkabıyı tercih etmeleri gerekir.
Seyahat sırasında ve tatil sırasında yeme ve içmeye dikkat edilmeli. Özellikle sık sık dışarıda yemek yenecekse biraz daha dikkatli olunmalı.
Bol su içmek özellikle sıcak havalarda unutulmamalı.
İnsülin kullanan hastaların, tatil öncesi doktorlarını görüp kontrollerini yaptırmaları ve insülin dozlarını beraber gözden geçirmeleri gerekli.
Bavul hazırlarken ilaçların yanı sıra şeker ölçüm çubukları da unutulmamalı.

BÖBREK HASTALARIN A UYARI LAR
Özellikle böbrek yetersizliği olanlar için önemli uyarılar var. Su kısıtlaması olanlar bu konuda dikkatli olmalılar.
Sıcak bir bölgeye gidiliyorsa, terleme olacağı da göz önünde bulundurulmalı ve su alımı böbrek yetersizliğinin derecesine göre biraz daha artırılmalı.
Dehidrasyon için önlem alınmalı ve beraber seyahat edilen kişi de konu hakkında bilgilendirilmeli. Şiddetli dehidrasyon durumlarında böbrek fonksiyon kaybının ağırlaşacağı ve diyaliz bağımlılığına kadar ilerleyebileceği akılda tutulmalı.
Diyalize bağlı olan hastalar, gidecekleri tatil yörelerinde bir diyaliz merkezi olup olmadığını, devam etmekte oldukları merkezlerden öğrenebilir.

KALP HASTALARI İLAÇLARINI ALSIN
Seyahat öncesi bir kardiyoloji uzmanından görüş almakta yarar var.
Kalp hastalarının bavula koymaları gereken ilk eşyaları ilaçları olmalı. Tatilde ne kadar süre ile kalacaklarını hesaplamalı ve buna göre ilaçlarını ayarlamalılar.
Dilaltı ilaç kullanan hastaların, bu ilaçları rahat bulabilecekleri bir cebe koymaları önemli. Gereğinde beraber seyahat edecekleri kişi, bu ilaçların yerini bilmeli.
Kalp pili veya bir protez varsa konu hakkında bilgilendirici kart veya rapor hastanın yanında olmalı.
Kan sulandırıcı kullanan hastalar seyahate çıkmadan önce tahlillerini yaptırmalı ve doz değişikliği gerekiyorsa doktoru ile görüşmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kronik hastalık seyahate engel değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN