Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hafta sonu Sapanca’dayız

Sapanca yeşilin binbir tonunun görüldüğü şirin bir ilçe. Sapanca Gölü ise hem görkemli hem de huzur verici. Sapanca’ya yakın beldeler ise kısa süreli seyahatler için uygun, alternatif rotalar arasında

Giriş Tarihi: 28.8.2016
Hafta sonu Sapanca’dayız
Sakarya iline bağlı olan Sapanca, kuzeyinde Sapanca Gölü, doğusunda Sakarya'nın merkez ilçesi Adapazarı, güneyinde Samanlı Dağları, Geyve ve Pamukova ilçeleri ve batısında da Kocaeli merkez ilçesi İzmit ile çevrili şirin bir ilçe. İlçenin tarihi M.Ö 1200 yılına kadar dayanıyor. İlçeyle aynı ismi taşıyan Sapanca Gölü ise tektonik bir tatlı su gölü. İlçe ve göl çevresi doğal güzellikleri sebebiyle özellikle İstanbul ve çevre şehirlerden hafta sonu nefes alabilmek ve dinlenebilmek için gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor. Sapanca Gölü yelken sporu için uygun bir yapıya sahip olduğunda gölde zaman zaman yelken yarışları gerçekleştiriliyor. Özellikle son zamanlarda gölün etrafında kurulan tesislerle turizm de canlanmaya başladı. Yakınındaki Maşukiye ve Kartepe'de yerleşim alanları ve tatil köylerinin kurulmasıyla birlikte ilçenin nüfusunda da artış sağlandı.

TARİHİ YAPILARI MEŞHUR
Yeşilin binbir tonunun bir arada olduğu Sapanca'nıntarihi yapıları da turistlerin ilgisini çekiyor. Sapanca Hükümet Konağı önünde Bizanslılardan kalma lahitler sergileniyor. Lahitlerden bazılarının bulunması ise yakın geçmişe dayanıyor; 1976'da İlmiye Köyü yakınlarında iki lahit bulunmuş. 1987 yılında TEM Otoyolu'nun yapım çalışmaları sırasında iki tane daha ortaya çıkarılmış. Vecihi Papısı Osmanlı mimarisinden kalma bir örnek. Mimar Sinan tarafından yaptırıldığı söylenen kemerin bulunduğu yerden İpek Yolu'nun geçtiği rivayet ediliyor. Kemer birkaç kez onarım gördüğünden bugün sadece ana gövdesi tarihi eser niteliğinde. Sapanca'daki camiler de görülmeye değer. İlçe merkezinde bulunan Rüstem Paşa Camii, Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı ve veziri olan Rüstem Paşa tarafından 1555 yılında Mimar Sinan'ın kalfalarına yaptırılmış. Osmanlı veziri Hasan Fehmi Paşa'nın 1885'te yaptırdığı Hasan Fehmi Paşa Camii ise Sapanca'ya 3 km uzaklıktaki Mahmudiye Köyü'nde bulunuyor. Caminin içi güzel işlemelerle süslü... Çarşı içindeki Cami Cedid Camii 1899'da yapılmış olmasına rağmen son yıllarda yapılan restorasyonla çok güzel bir hal almış.

Aşıklar diyarındayız
Maşukiye, Kocaeli'nin Kartepe ilçesine bağlı olmasına rağmen, kuzeyinde Sapanca Gölü yer aldığı için Sapanca ile daha çok anılan bir yer. Yeşillikleri ve doğasıyla Kocaeli-Sapanca bölgesinin en önemli mesire alanlarından. Âşıklar diyarı olarak da bilinen belde ayrıca lezzetli alabalık yetiştiren tesisleriyle de hatırı sayılı bir üne sahip.

Yazın dağ yürüyüşü kışın kayak yapılıyor
İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü arasında yer alan Kartepe, Samanlı Dağları ve Kocaeli platosunun yüksek kesimlerinde yer alıyor. Maşukiye'ye 16 km. uzaklıkta bulunan ilçe yüksek konumuyla trekking ve kış turizmi açısından oldukça elverişli. Golf, kampçılık, binicilik, bisiklet, su kayağı ve dağ yürüyüşü gibi sporların yapılabilir olması da cazip hale gelmesine neden oluyor. Kış aylarında ise şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler ve kayak tutkunları için önemli bir adres. Marmara bölgesinde Uludağ'dan sonra en çok ziyaretçiye ev sahipliği yapan ilçe, yaylaları, kanyonları ve şifalı sularıyla da tam bir cazibe merkezi.

Göletler ve şelaleler var
Naturköy, Sapanca'nın Mahmudiye Köyü'nde, yemyeşil bir bir vadide kurulu. Gölet ve şelalelerin dışında tesiste barbekü alanları, restoran, kır düğünü alanı, yürüyüş parkurları ve mini futbol sahası bulunuyor. Nataürköy'de at binme, trekking gibi aktivitelerin yanı sıra özel davetler ve toplantılar da yapılabiliyor. Aileniz ve sevdiklerinizle lezzetli kahvaltı ve yemekler eşliğinde hoş anılar biriktirebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hafta sonu Sapanca’dayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN