Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mimari harikalar diyarı

Giriş Tarihi: 2.7.2017
Mimari harikalar diyarı

Her şehrin mutlaka gidip görülesi en az bir noktası vardır. Bu yerler bazen tarihleriyle, bazen doğal güzellikleriyle öne çıkar. İşte mimari yönden ilgi çekici olan, ünü dünya sınırlarını aşmış yapılar...

Mimari ile uzaktan yakından alakası olmayan kişiler -benim gibi- bile bazen öyle yerlerin önünde dururlar ki hayretlerini gizleyemezler. Hemen telefona sarılır, fotoğraf çekmek isterler. Mimari ile alakaları olmadığı gibi fotoğrafla da çok haşır neşir değildir genellikle bu kimseler -yine ben-. O yüzden ayarsız bir coşumculukla yamuk yumuk kadrajlı yüzlerce fotoğrafla o anı ölümsüzleştirdiklerini düşünürler. Fakat zarafet yoksunu nice fotoğraf karesi dahi o görkemli mimariye sahip yapıların güzelliklerinden bir şey götürmez. İşte karşınızda güzelliğinden hiçbir zaman hiçbir şey kaybetmeyecek bazı yerler... Kimisi zaten çok biliniyor kimisi ise daha kıyıda köşede kalmış keşfedilmeyi bekliyor.

Las Lajas tapınağı NarIno / Kolombiya
Fark ettiyseniz dünya coğrafyasındaki görülesi mimari yapıların çoğunluğu, bilhassa tarihi daha uzak zamanlara dayananlar, dini merkezler olmaları ile öne çıkıyor. Farklı farklı inançların bu ibadet noktaları, insanoğlunun tarih boyunca inanışlarına gösterdiği ehemmiyetin adeta kanlı canlı bir yansıması niteliğinde. İşte Kolombiya'daki Las Lajas Tapınağı da bunlardan biri. Her sene 16 Eylül'de Meryem Ana'ya bağlılıklarını göstermek için gelen turistlere kapılarını açan manastır eşsiz bir doğa manzarasına sahip.

PompIdou Center Paris /Fransa
Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi... Hepsi Paris'i Paris yapan önemli duraklar. Ancak en az tüm bu yerler kadar gidip görülesi, mimarisiyle hayranlık uyandıran bir merkez daha söz konusu. Pompidou Merkezi, adını Fransa'nın eski cumhurbaşkanlarından Georges Pompidou'dan alıyor. 1977'de açılan merkezde sergi alanları, sinema salonları, kütüphane ve mağazalar bulunuyor.

Altın Tapınağı AmrItsar / Hindistan
Harmandir Sahib, ya da daha bilinen adıyla Altın Tapınağı. Hindistan'ın kuzeyinde Pakistan sınırında yer alan Altın Tapınağı'nın bu adı almasının nedeni ise yapının bazı bölümlerinin hakikaten altından yapılmış olması.

Dans Eden Ev Prag / Çekya
Prag'a gelen turistlerin önünde fotoğraf çektirmek için yarıştığı 20 yıllık ev aslında bir ofis binası. Evin Praglılarca koyulan ismi ise Fred ve Ginger. Sebebi ise binanın iki ünlü ismin danslarından hareketle yapılmış olması

Göbeklitepe Şanlıurfa / Türkiye
İnsanlık tarihinin ilk tapınağı Göbeklitepe'nin inşası M.Ö 10000'lere uzanıyor. Açıkçası ülke sınırları içerisinde hem mimari hem tarihi ve kültürel açıdan bu denli ilkleri barındıran bir yapıya sahip olmanın önemi kelimelere sığacak gibi değil.

RIbbon Şapeli Hiroşima / Japonya
Bir bakanın bir daha baktığı, gidip görme isteğini arşa değdiren bir yapıyla karşı karşıyayız: Ribbon Şapeli. Yani Türkçe adıyla Kurdele Şapeli. Japonya'nın lüks otellerinden birinin bahçesine 2013'te yapılan şapelde düğünler de gerçekleşiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mimari harikalar diyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN