Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir doğa şöleni: Kuzey ışıkları

Yeşilden mora uzanıp büyüleyici bir görsel şölen sunan kuzey ışıklarını izlemenin tam zamanı. Bu eşsiz doğa olayını Finlandiya, Norveç, İskoçya, ve İzlanda’da izleyebilirsiniz. Sıra dışı bir deneyime hazır mısınız?

Giriş Tarihi: 14.1.2018
Bir doğa şöleni: Kuzey ışıkları
Kimi doğa olayları eşsiz bir deneyim sunar. Onlardan biri de kutup ışıkları. Bu özel ışıkların ortaya çıkışı ise şöyle gerçekleşiyor: Kutup bölgelerinde, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıklar etkileşime giriyor ve bunun sonucunda doğal ışımalar meydana geliyor. Kuzey yarımkürede oluşanları da kuzey ışıkları olarak adlandırılıyor. Bu doğa şölenine tanıklık etmek için kasım-şubat ayları arasında binlerce kişi kuzeydeki ülkelere akın ediyor. tatilsepeti.com, yeşilden mora uzanan kuzey ışıklarını izlemek için beş ülkeden en iyi rotaları sıraladı. Bu rotalarda kuzey ışıklarını görmenin yanı sıra Game of Thrones'un çekildiği alanları ziyaret edebilir ya da camdan yapılmış Eskimo evlerinde unutulmaz bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

EN İYİ İZLENEN KASABA
Abisko (İsveç): Lapland bölgesinde bulunan Abisko, İskandinav yarımadasının en kuzey ucunda yer alıyor. Kuzey ışıklarının İsveç'ten en iyi izlenebildiği yer olan bu küçük kasaba, kış aylarında turistlerle dolup taşıyor. Teleferik ile çıkabileceğiniz 900 metre yüksekliğindeki Nuolja Dağı ise bu ışıkların muhteşem bir görüntü sunduğu yer olarak ön plana çıkıyor.

ESKİMO DENEYİMİ SUNUYOR
Kakslauttanen (Finlandiya): Finlandiya'nın Laponya bölgesindeki Kakslauttanen, ziyaretçilerine camdan yapılmış Eskimo evlerinde, saunalı, sıcacık bir ortamdan dışarı çıkmadan kuzey ışıklarını görebilme imkanı sunuyor.

KITLIĞA KARŞI TOHUM DEPOSU
Svalbard Adası (Norveç): En kuzeydeki yerleşim yeri olarak bilinen Svalbard Adası, günümüze bozulmadan gelen nadir lokasyonlardan. Korunaklı olduğundan Svalbard'da kıtlık ya da felakete karşı tohum deposu bulunuyor.

FARKLI BİR ALTERNATİF
Caithness (İskoçya): Kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz yerlerin büyük bir çoğunluğunu oluşturan İskandinav ülkeleri dışında farklı bir alternatif arıyorsanız, İskoçya'nın kuzeyindeki Caithness'ı tercih edebilirsiniz. Özellikle sahil kısmından kuzey ışıklarını net bir şekilde görebileceğiniz alan, Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkı gibi İskoçya'daki diğer turistik noktaları ziyaret etmenize de imkan tanıyor. Caithness'a ulaşmak için Edinburgh ya da Glasgow'a kadar havayolu ile gidebilir, ardından araç kiralayıp Aviemore'a devam edebilirsiniz

GAME OF THRONES SETİ BURADA
Reykjavik (İzlanda):
Karlar arasındaki termal havuzları ve rengarenk şirin evleri sayesinde halihazırda sayısız turisti kendine çeken Reykjavik, kuzey ışıklarının görüldüğü aylarda çok daha yoğun bir ilgiye maruz kalıyor. Kutup ışıklarının yanı sıra Game of Thrones dizisinin çekildiği alanları da ziyaret edebileceğiniz Reykjavik'e Türkiye'den tek aktarmalı uçuşla ulaşabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir doğa şöleni: Kuzey ışıkları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN