Türkiye'nin en iyi haber sitesi

parçaları sergiye hazırlanıyor

’de kaçak kazılar yoluyla 1960’lı yıllarda gün ışığına kavuşan ve ardından yurt dışına kaçırılan eksik parçaları sergiye hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 7.12.2018 11:10
Zeugma Çingene Kızı Mozaiklerinin parçaları sergiye hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Devlet Üniversitesine satılan ve çalıntı olduğu anlaşılana kadar burada sergilenen eserler kasım ayının sonunda ait olduğu topraklara dönmüştü.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un tanıtımını yapacağı parçalar Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenecek. Bakan Ersoy'un katılımıyla müzede 8 Aralık günü saat 11.00'de toplantı gerçekleştirilecek. Geçici sergide kısa bir süre vatandaşların ziyaretine açık olacak eserler daha sonra sergiden kaldırılarak kalıcı yerlerine alınması için çalışmalar başlatılacak.

KAYIP PARÇALARIN YOLCULUĞU
Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bilimsel incelemeler sonucunda mozaiklerin stilleri, renk özellikleri, tesseraların (mozaik taşların her biri) tipleri açısından Zeugma mozaikleri ile uyuştuğu tespit edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu araştırmanın bir gazetede yer alması üzerine Türkiye'nin Şikago Büyükelçiliği aracılığıyla üniversite yetkilileri ile görüşmelere başladı. Zeugma Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve Harran Üniversitesinden Prof. Mehmet Önal'ın hazırladıkları bilimsel analizler üniversite yetkililerine sunuldu. Bu kültür varlıklarının Türkiye'de 19'uncu yüzyıldan beri devlet malı olduğunu ispatlayan hukuki raporlar ışığında konunun karşılıklı kazanım ilkesi ile çözülmesine karar verilmişti. Türkiye 20 Kasım tarihine kadar Bowling Green Devlet Üniversitesinde sergilenen tarihi mirasına bakanlığın hassas çalışmaları sonucunda 27 Kasım'da kavuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeugma Çingene Kızı Mozaiklerinin parçaları sergiye hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN