Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu sergiler dünyayı gezdirir

Seyahatlerinize sanat eklemeye ne dersiniz? 2019 Amsterdam’da Rembrandt yılı olacak, Londra’da ise ’un en önemli işlerini yakından inceleyebilirsiniz. Degas’nın balerinleri ve çok daha fazlası yeni yılda dünya müzelerinde....

Giriş Tarihi: 9.12.2018
Bu sergiler dünyayı gezdirir
Bir şehre gittiğinde neler yaparsınız?
Şahsen ben hemen yemek yiyeceğim yerlerin ve gezmem gereken müze ve sergilerin listesini çıkartırım. Zaten gastronomi ve sanat turizmine olan ilgi hiç olmadığı kadar fazla. Örneğin 100 binlerce insan bu hafta Miami'ye Art Basel Miami Beach için gitti. 2019 yılında öne çıkan ve mutlaka görmek istediğim sergileri ben şimdiden çıkardım.
Belki aralarında sizin ilginizi çekenler de olur.
LONDRA'DA MODERN ÇIFTLER
Londra Barbican Centre'da ocak sonuna kadar devam edecek olan serginin adı Modern Çiftler: Sanat, Yakınlık ve Avangart. Sanatta ve edebiyatta bazı ikonik parçalar tek kişi tarafından değil de çiftler tarafından yapıldı. Bu sergi de bu işbirliklerini romantik ve artistik açıdan ele alıyor. Lee Miller-Man Ray, Sophie Taeuber Arp-Hans Arp, Virginia Woolf-Vita Sackville West gibi çiftlerin işlerini Barbican Centre'da görebilirsiniz.
NEW YORK HILMA AF KLINT'I AĞIRLIYOR
İsveçli ressam Hilma af Klint soyut sanat revaçta değilken eserler yapan ve döneminde anlaşılmayan ressamlardan biri. Eserlerindeki soyut motifler ve diyagramlar yaratıcılığı dışında spiritüel mevzulara olan ilgisine de bağlanıyor.
Ressam ölümünden sonra eserlerini 20 yıl sonra sergilenmesi için yeğenine emanet ediyor.
Ve o eserler ilk kez ABD'de New York'taki Guggenheim Müzesi'nde sergileniyor. Sergi şubat ortasına kadar açık.
2019 REMBRANDT YILI
2019 Rembrandt'ın ölümünün 350. yılı.
Amsterdam'daki Rijksmuseum da bu sebeple 2019 Rembrandt yılı sergisi hazırlıyor. Temmuz 2019'daki sanatçının en önemli eseri kabul edilen ve şahsen benim en sevdiğim eser olan The Night Watch (Gece Bekçisi) 40 yıl aradan sonra restorasyondan geçecek. Ve bu süreci canlı olarak izleme şansı elde edeceğiz. İnternet sitesinden de bu süreç online olarak paylaşılacak. Gerçekten ilginç bir deneyim olacak.
Bir diğer sergi ise Rembrandt ve arkadaşı Velazquez sergisi. 11 Ekim'de başlayacak olan sergi 19 Ocak 2020'ye kadar devam edecek. Ayrıca Murillo, Vermeer, Zurbaran, Hals ve Ribera gibi sanatçıların önemli eserleri de bu sergide yer alacak.
TASARIM SERGISI PARIS'TE
İtalyan mimar ve endüstri tasarımcısı, ünlü tasarım dergisi Domus'un kurucusu Gio Ponti 20. yüzyılın en etkili mimar ve tasarımcıları arasında ilk sıralarda gösteriliyor. Mimarlığın yanı sıra dekor ve kıyafetler de tasarlamış.
Yaptığı ünlü binalar arasında Milano'daki Pirelli binası yer alıyor. Ayrıca La Scala Operası'ndaki tiyatro ve operalara dekor ve kostümler de tasarlamış. Ve Gio Ponti'nin tasarladığı 500 farklı iş şu anda Paris'teki Musee des Arts Decoratifs'te sergileniyor.
HINT HÜKÜMDARLARININ MÜCEVHERLERI
San Francisco'daki Legion of Honor Museum'da doğu batıyla buluşuyor. Şubat sonuna kadar açık olan sergide Hint hükümdarlarına ve Avrupalı soylulara ait 150 mücevher sergileniyor.
Aralarında değerli taşlarla süslenmiş silahlar da bulunuyor.
VAN GOGH LONDRA'DA GELIYOR
Günümüzde en çok ilgi gören ressamların başında Van Gogh geliyor. Londra'daki Tate Modern 27 Mart'ta Van Gogh ve Britanya sergisine ev sahipliği yapacak. Ağustos ortasına kadar açık olacak sergide ressamın Britanya'dan ilham aldığı 40 eser yer alacak. Meşhur Ayçiçekleri tablosunu da burada yakından görebilirsiniz.
AYÇIÇEKLERI AMSTERDAM'DA
Van Gogh'un ünlü Ayçiçekleri tablosunu Londra'da kaçırırsanız Amsterdam'da görebilirsiniz.
Haziran-eylül ayları arasında açık kalacak sergide sanatçının beş farklı ayçiçek tablosu karşılaştırılıyor. Sergiyi gezerken sanatçının ayçiçeğine olan merakını da anlama şansını yakalayabilirsiniz.
Göze hitap ettiği kadar eğitici bir sergi bu. Nerede mi? Elbette Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi'nde.
DEGAS'NIN BALERINLERI
"Edgar Degas" denilince akla ilk olarak balerinler gelmez mi! Zengin bir ailenin, bir bankacının oğlu olarak Paris'te doğan ressam hukuk fakültesine gitse de terk edip Ecole des Beaux-Arts'a katıldı. Balerinler, sirk gösterileri, at yarışları en sevdiği temalar. Hayatı boyunca bin 500 dansçı tablosu, gravür ve çizim yapmış. Sanatçının yaptığı opera temalı resimlerden oluşan geniş bir seçki Paris'teki Orsay Müzesi'nde 24 Eylül'de açılacak olan sergide ilk kez bir araya geliyor. Sergilenen eserler arasında kulis, prova odaları, sahne ve seyirci temaları yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu sergiler dünyayı gezdirir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN