Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en güzel gün batımı festivalle karşılanacak

İznik, dünyadaki en güzel 5 gün batımından biri olan Ekinoks dönemini keyifli bir festivalle karşılamaya hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 22.3.2019 11:08 Güncelleme Tarihi: 22.3.2019 11:09
Dünyanın en güzel gün batımı festivalle karşılanacak

İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediyesi iş birliğiyle hazırlanan İznik Ekinoks Festivali, 21-24 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle düzenlenecek.

Yılda iki kez tekrarlanan bu doğa olayı, çevresi dağlarla çevrili olan İznik Gölü'nde gerçekleşiyor. Gün batımı saatinde güneş İznik'in karşı kıyısında bulunan Karsak boğazı mevkisinden göle kavuşuyor. Dünya üzerindeki belirli göllerde nadiren görülebilen bu doğa olayında, güneş suya değdiği an suyun içerisinde dağılıyor.

İznik Ekinoks Festivali 21 Mart Perşembe günü Unesco Yolunda İznik semineri ile başlayacak. Ardından tarihi Lefke Kapı'dan hareket edecek kortej yürüyüşü ile göl kenarına gidilecek. Burada gerçekleştirilecek çeşitli etkinlikler ile 4 gün boyunca günbatımı saatinde yüzlerce fotoğraf sever göl kenarında güneşin batışını bekleyecek. Gün batımı esnasında göl içerisindeki kürek ve kayıkların eşsiz görüntüleri de karelere yansıyacak.

Festivalin ikinci günü Foto Safari-İznik Antik Kent Turu ile başlayacak, ardından Tarihi Lefke Kapıda Çini Workshop gerçekleştirilecek. Eşsiz coğrafyaya sahip İznik'te katılımcılar üçüncü günde Tarihi Dikilitaş, İnikli Evleri, Tacir Kanyonunda doğa fotoğrafçılığı yapma fırsatı da bulacaklar. Festivalin son günü olan 24 Mart Pazar günü ise ilçenin Göllüce ve Müşküle mahallelerinde köy kültürü izlenecek. Buralarda katılımcılar zeytinyağı sabunu yapımı, gölden balık çekimi gibi anları fotoğraflama fırsatı bulacaklar. Her günün sonunda katılımcılar sahilde ateş eşliğinde müzik dinletisine katılacaklar.

Ayrıca festival kapsamında geniş katılımlı bir yarışma düzenlenecek. Yarışma kapsamında instagram üzerinde #iznikekinoks2019 başlığıyla @iznikekinoks instagram hesabını fotoğraflarında etiketleyenler arasından en çok beğeniyi alan 30 fotoğraf Eylül ayında yapılacak festivalde sergilenme fırsatı bulacak. Bunun yanı sıra sürpriz ödüllerin de yer aldığı yarışmaya büyük bir katılım bekleniyor.

İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediyesi festivalle ilgili şöyle bir ortak açıklama yaptı: "Dünyanın en güzel gün batımını eşsiz doğanın içerisinde fotoğraflamak, dünya mirası bir şehirde tarihe yolculuk yapmak için 21-24 Mart 2019 tarihlerinde tüm insanlığı İznik'e davet ediyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en güzel gün batımı festivalle karşılanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN