İşte Altın Portakal'ı belirleyecek isimler

Antalya Film Festivali'nde usta yönetmen ve yapımcı Ömer Vargı'nın başkanlık edeceği jüride Türk ve dünya sinemasının önemli isimleri de görev alacak

Giriş Tarihi: 21.11.2015
İşte Altın Portakal'ı belirleyecek isimler
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Kasım-6 Aralık arasında gerçekleştirilecek 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin Ulusal Yarışma Jürisi açıklandı. Yazar, yönetmen ve yapımcı Ömer Vargı'nın başkanlık edeceği jüri şu isimlerden oluşuyor:
BÜYÜK USTA-ÖMER VARGI: Yılmaz Güney ve Şerif Gören gibi ustalara asistanlıkla başlayan sinema serüveninde hem yapımcı hem yönetmen hem de senarist olarak çalışan Ömer Vargı, sektöre ilk damgasını 1996'da vurdu; Türk sinemasının rönesansı olarak adlandırılan "Eşkıya"nın yapımcılığını üstlendi. 1998'de senaryosuna Cem Yılmaz ve Hakan Haksun'la imza attığı "Her Şey Çok Güzel Olacak" filmini yönetti. 2005'te Yavuz Turgul-Şener Şen ortaklığı "Gönül Yarası"nın yapımcısı olan Vargı, 2007'de "Kabadayı"da yönetmen koltuğuna oturdu.
PARLAK KARİYER-ŞERİF SEZER: Rol aldığı ikinci sinema filmi, Yılmaz Güney imzalı ve Altın Palmiye'li "Yol"du. Ertesi yıl Erden Kıral'ın Gümüş Ayı kazanan "Hakkari'de Bir Mevsim" filminde oynadı. Bunu, 1988'de Orhan Oğuz'un yönettiği ve Cannes'da Gençlik Ödülü kazanan filmi "Her Şeye Rağmen" takip etti. 1997'de Ferzan Özpetek'in dünya çapında ses getiren "Hamam" filminde de rol aldı.
KUSTURİCA'NIN ASİSTANI MİRSAD HEROVİC: Kariyerine, Emir Kusturica'nın "Babam İş Gezisinde" ve "Çingeneler Zamanı" filmlerinde kamera asistanı olarak başladı. 1991'de Ali Özgentürk'ün yönettiği "Mektup" filmiyle görüntü yönetmenliğine geçti. Türk sinemasının başarılı yapımları "Banyo", "Mutluluk", "Ulak" ve "Yahşi Batı"da görev alan Herovic, "Fetih 1453"ün de görüntü yönetmenliğini yaptı.
ÖDÜLLÜ SANAT YÖNETMENİ-NAZ ERAYDA: Sanat yönetmenliği ve kostüm tasarımını üstlendiği "Yumurta", pek çok festivalden ödülle dönerken 6 dalda Altın Portakal'ın sahibi oldu. Ödüllerden 2'si ise Erayda'ya aitti. "11'e 10 Kala"daki çalışmasıyla da Ankara Film Festivali'nde En İyi Sanat Yönetimi ödülünü kazandı.
ÜNLÜ ELEŞTİRMEN-ELVIS MITCHELL: ABD'nin önde gelen film eleştirmenlerinden Elvis Mitchell, Under the Influence adlı söyleşi programıyla ün kazandı. New York Times gazetesi, NPR'nin "Scott Simon ile Haftasonu" programı ve KCRW radyosunun popüler kültür programı The Treatment'ta yaptığı eleştirilerle tanınıyor. Los Angeles Kent Sanat Müzesi- LACMA'nın da film küratörü.
GENÇ YETENEK-ŞEBNEM BOZOKLU: 2005-2006 yılları arasında Çisenti Tiyatro'da Sanat Dansı ile Mondi'nin yönetmenliğini yapan Bozoklu, aynı zamanda TRT'nin Elma Kurdu yapımında kukla oynatıcılığı da yaptı. "Canım Ailem" dizisindeki Meliha rolüyle 36. Hürriyet Altın Kelebek ödüllerinde En İyi Kadın Komedi Oyuncusu seçildi.
DİKKAT ÇEKEN SENARİSTTARIK TUFAN: Bektaş Topaloğlu ve Görkem Yeltan'la birlikte ilk senaryo çalışması olan "Uzak İhtimal" filmi, Hayfa, İstanbul, Rotterdam ve Sofya film festivallerinin büyük ödüllerini kazandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Altın Portakal'ı belirleyecek isimler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN