Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Ödülü Douglas'la birlikte alacaktık"

Ödülü Douglas'la birlikte alacaktık

Antalya Uluslararası Film Festivali'nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü alan Kathleen Turner SABAH'a konuştu: Aslında Michael Douglas ve Danny DeVito da gelecekti ama planlar değişti

Kathleen Turner malum 80'lerin idol kadınları arasındaydı. "Güllerin Savaşı/The War of the Roses", "Amazon'da Fırtına/Romancing the Stone", "Nil'in İncisi/The Jewel of the Nil", kendisine Oscar adaylığı getiren "Peggy Sue Got Married" gibi unutulmaz filmler çekti. Son yıllarda ağırlıklı olarak TV dizilerinde boy gösteriyor ama asıl mesaisini tiyatroya ayırıyor. Söyleşi için buluştuğum Turner'ın insanlara yaklaşımından, kendisini şöhret fanusuna hapsetmediğini anlıyorsunuz. Bu olgunluk da her tavrına yansıyor. Mesela geçirdiği hastalıkla barışık yaşıyor. Söyleşi sırasında birçok filmde birlikte çalıştıkları Michael Douglas ve Danny DeVito'nun da Antalya'ya gelme planlarından bahsetti. Fakat planlar son anda değişmiş... Eee artık kısmet gelecek yıla!

FESTİVALDEN ÖZEL KARELER!

TİYATRO İLE SİNEMANIN FARKI


Festivalin açılış töreninde ödül alırken "Filmlerimi hatırladığınız için teşekkür ederim" dediniz. Filmlerinizin unutulmasıyla ilgili bir kaygınız mı var?
İnsanın böyle bir kaygısı oluyor. Oyunculukta 38 yılı geride bıraktım. Her 10 yıllık süreçte ayrı bir kuşak geliyor. Ve siz her kuşağın zihninde farklı şekilde yer ediyorsunuz. Mesela gençler daha çok beni Friends gibi dizilerden hatırlıyor. Ondan önceki kuşak "Who Framed Roger Rabbit"le tanıyor. Ama herkesin bildiği filmlerim de var (Gülüyor). Son yıllarda tiyatroya odaklanmamım sebebi de bu.

'DUBLÖRÜMÜN YERİNE DUBLÖRLÜK YAPTIM'

Tiyatro daha mı keyifli sizin için?
Tiyatroda herkes, oyuncular seyirci aynı anda nefes alır, aynı anda güler. Kişisel bir başarının ve hazzın ötesinde bir birlikte olma hali vardır. Bu bir tür sihirdir, zirve noktasıdır. Bu filmde de olur ama oyuncu deneyimleyemez.

1980'lerin idol kadınlarından biriydiniz. O yılları nasıl hatırlıyorsunuz ve Hollywood'da kadın olmak zor mu?
Erken yaşta tercihler yaptım. "Body Heat"te oynarken 20-25 yaşlarındaydım ve elbette o filmin büyük ses getireceğinin farkındaydım. Ama Hollywood'da hiç yaşamadım. New York'ta yaşıyordum ve film çekimleri olunca Los Angeles'a gidiyordum. Bu sayede Hollywood'daki kadın karşıtı tavırlardan kendimi koruyabildim. Çünkü New York'ta böyle tavırlarla karşılaşmazsınız.

'DAVET GELİNCE ÇOK SEVİNDİM'

Michael Douglas ile çok çalıştınız. Hâlâ görüşür misiniz?
O da New York'ta oturuyor. Görüşüyoruz zaman zaman. Aslında Antalya'da bana verilen Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü kutlamak için Michael da gelecekti ama gelemedi. Hatta Danny DeVito da gelecekti ama önceki gün aradı yakın bir arkadaşı ölmek üzereymiş, onun yanında bulunmak istediğini söyledi.

Antalya Film Festivali'nden davet aldığınız zaman neler hissettiniz?
Hep İstanbul'a gelmek isterdim. Ama bir türlü kısmet olmadı. Davet gelince çok sevindim. Antalya'yı bilmiyordum, internetten kentin tarihini okuyup fotoğraflarını görünce "Vaay, kesinlikle gitmeliyim" dedim.

ESKİ DOSTA GÖNDERME

Ünlü oyuncular Kathleen Turner, Danny DeVito ve Michael Douglas'ın birlikte rol aldığı filmler, 1980'lerde büyük sükse yapmıştı. Turner, Antalya'da dün öğleden sonra katıldığı "Ustalık Sınıfı"nda "Neden Douglas'la film çekmiyorsunuz, yaşlandı diye mi" sorusu üzerine ise "Tam tersine, Michael Douglas artık genç hanımlarla görünmek istiyor" diye cevap verdi.

'HASTALIK ÇOK YIPRATTI'

"Geçen yıl Şikago Film Festivali jürisindeydim. Jüride Ferzan Özpetek ile tanıştım. Ferzan'ı çok sevdim. Filmi de vardı izledik, hep birlikte..."
Bir tür romatizma olan romatoid artrit teşhisi konuldu. Bu hastalığın maalesef tedavisi yok. İlaçlarla kontrol altında tutulmaya çalışılıyor. Tabii bende epey hasar bıraktı. Sürekli ağrı çekiyorum. Ama hareket etmezsem oyunculuk yapamam.
"Peggy Sue Got Married" filmiyle Oscar'a aday olunca çok sevinmiştim. Çünkü o filmimi çok severim. Bir oyuncunun böyle bir ödüle aday gösterilmesi ya da ödül alması o oyuncunun başarısıyla ilgili değildir aslında. Filmin bütününün iyi yapılmasıyla ilgilidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ödülü Douglas'la birlikte alacaktık"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN