Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Amerika kadınlar hakkında iki yüzlü’

'Amerika kadınlar hakkında iki yüzlü’

Antalya Film Festivali onur konuğu ABD'li aktris Kathleen Turner: ABD cinsellik konusunda iki yüzlü. Artık ABD'de kadınların yüzde 53'ü daha eğitimli ve ailelerini geçindiriyor. Erkeklerin bu durumdan ödü patlıyor

ABD'li oyuncu Kathleen Turner, kadının sinemadaki temsilinin artık doğal olmayan sınırına dayandığını belirterek, "Yani belli başlı medya kurumları kadınları son derece çelişkili bir biçimde gösteriyor. Mesela bedenler artık kadınsılığı hiç yansıtmıyor, hiç kadınsı bir görünüşe sahip değiller ama çok seksi olmaları bekleniyor" dedi.

VAMP KADIN İTİRAZI

52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin onur konuğu olarak Antalya'da bulunan ünlü aktris Turner dün, kaldığı otelde bir grup gazeteci ile bir araya geldi. Bir gazetecinin, "Vamp kadın tipini canlandırdığınız Body Heat ve Prizzi'lerin Onuru gibi filmlerle kariyerinize başlangıç yaptınız. Bu, kariyerinizi nasıl etkiledi?" sorusu üzerine Turner, buna katılmadığını söyledi. ABD'nin cinsellik konusunda iki yüzlü olduğunu anlatan Turner, "Biz bira satmak için bile çıplak kadın kullanırız. Ama sizin atladığınız nokta şu; Body Heat'ın hemen arkasından Steve Martin ile The Man With Two Brains adlı projeyi yaptım. Bu, Body Heat'teki baştan çıkartıcı kadın tipiyle dalga geçiyordu" diye konuştu.

'ERKEK KARARLI, KADIN ZORLU'
"Zorlu bir kadınsınız, bu zorluluk hali starlığınızı nasıl etkiledi?" sorusu üzerine de Turner, "Biliyor musun? Erkek olsaydım 'ne kadar kararlı' derlerdi, kadın olunca 'Zorlusun' diyorlar" yanıtını verdi.

'ERKEKLERİN İKTİDAR KORKUSU'
Sinemada cinselliği nasıl gördüğünün sorulması üzerine Turner, bu konunun 2 yanı keskin bir kılıç gibi olduğunu kaydetti. Kathleen Turner, kadınla erkek arasındaki ilişkinin, sinemadaki en eski öykü olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Fakat kadınların sinemadaki temsili doğal olmayanın sınırına dayandı artık. Yani belli başlı medya kurumları, kadınları son derece çelişkili bir biçimde gösteriyor. Mesela bedenler artık kadınsılığı hiç yansıtmıyor, hiç kadınsı bir görünüşe sahip değil ama çok seksi olmaları bekleniyor. Erkekler iktidarlarını kaybetmekten korkuyor kadınlar geliştikçe. Artık Amerika'da kadınların yüzde 53'ü daha eğitimli ve ailelerini onlar geçindiriyor. Bu durumdan da erkeklerin ödü kopuyor ve daha fenaya gidecek bu."

TÜRK SİNEMASI İTİRAFI...

Kamera önünde çok fazla kadın bulunduğunu ancak hangi filmin finanse edileceği, hangi filmin yapılacağı gibi karar mercilerinde yeterince kadının yer almadığına vurgu yapan Turner, "Biz, bu pozisyonlara da kadınları yerleştirip görünürlüğü artırmayı hedefliyoruz" dedi. Kathleen Turner, Türk sinemasını gördüğünü, fakat fazla izleyemediğini anlatan Turner, "Fazla izleyemediğim için utanıyorum. Hem de buraya gelmeden önce düzeltmem gereken bir durumdu bu" diye konuştu. Turner, Los Angeles yerine New York'ta yaşamayı seçtiğini çünkü Amerika'da, Avrupa'daki hayat tarzına en yakın yerin New York olduğunu söyledi.

HASTAYKEN 'AYYAŞ' DEDİLER
Kariyerinin doruğunda yakalandığı "romatoid artrit" hastalığını anlatan Turner şöyle konuştu: "Kontrol altına almak zordu. 'Biyolojik diye tarif ettiğimiz ilaçlar çıktı. Onlardan biri bağışıklık sistemimi hastalığı tanımayacak şekilde bloke ediyor. Bir ara yürümekte zorlanıyordum. New York'ta bir yerde kapıya tutunmuşum felaket görünüyorum. New York Post'ta haber çıktı 'Ayyaş olmuş' dediler. Çok üzüldüm. 18-19 yıl önce ayyaş olunca iş bulabiliyordunuz, gizemli bir hastalık sahibi olduğunuzda asıl iş bulamıyordunuz. Hayat hiç adil değil."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Amerika kadınlar hakkında iki yüzlü’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN