Altın Portakal 'Sarmaşık'ın

Altın Portakal 'Sarmaşık'ın

Tolga Karaçelik'in yönettiği "Sarmaşık"; dört ödülle, favorisi olduğu festivale damgasını vurdu. Uluslararası Yarışma'nın galibi ise "Taşa Yazılmış Hatıralar" oldu

Turkuvaz Medya Grubu'nun ana medya sponsoru olduğu 52. Uluslararası Antalya Film Festivali, dün akşam Cam Piramit'teki kapanış gecesiyle sona erdi- Oktay Kaynarca'nın sunduğu ve aHaber'den canlı yayınlanan törende, Ulusal Yarışma'da ipi Tolga Karaçelik'in yönettiği "Sarmaşık" göğüsledi. Yarışmanın favorilerinden olan "Sarmaşık"; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo ödüllerine layık görüldü. "Sarmaşık", 100 bin TL'lik para ödülünün sahibi oldu. En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazanan Tolga Karaçelik ise Festival Ana Ulaşım Sponsoru THY tarafından 1 milyon seyahat mil'i kazandı. "Sarmaşık'taki performansıyla Nadir Sarıbacak En İyi Erkek Oyuncu, "Kalandar Soğuğu"nda da Nuray Yeşilaraz, En İyi Kadın Oyuncu seçildi.

'KENDİME ŞAŞIRIYORUM'

Sarıbacak ödülünü alırken "Bizi sadece muhabbetin kurtaracağına inanıyorum" dedi. Karadeniz'de geçen "Kalandar Soğuğu"nun oyuncusu Yeşilaraz ise "Karadeniz kadını olduğum için herhalde iyi oynadım. Bu ödülü Hanife gibi çileli çalışkan vefakar ve direnen Karadeniz kadını için alıyorum. Asıl mesleğim hemşirelik. Hem hemşirelik hem oyunculuk yapıyorum. Bugün buradayım kendime şaşırıyorum doğrusu" diyerek ödülünü aldı. En İyi Film ödülü almak için sahneye çıkan Tolga Karaçelik de korsancılara seslendi: "Önceki filmim 'Gişe Memuru'nun afişini korsancıda görmüştüm. Sordum 'Nasıl bir film?' diye. O da bana 'Festivallerde ödül almış ama sıkıcı değil' demişti. Şimdi 'Sarmaşık'ı çektik. Filmimiz vizyona girdi, sıkıcı değil. Gidin görün. Buradan korsancılara sesleniyorum. Allah aşkına biraz bekle."

YAPIM DESTEĞİ "KAR"IN


Festivalin bu yıl hayata geçirdiği projelerden biri de Antalya Film Destek Fonu'ydu (AFDF). Fon; senaryosunun en az üçte biri Antalya'da geçen projeleri 100 bin TL ile destekliyor. Jüri yedi proje arasından, Emre Erdoğdu'nun çalışması "Kar"ı desteklemeye en değer proje olarak seçti. Erdoğdu "Senaryo bir hayaldir. Biz seneye bu hayalin gerçeğiyle buluşturacağız sizleri" dedi. Gecede Türk Sineması'nın emektarlarından set amiri Sonay Kanat'a da Emek Ödülü verildi.

"HADİ GARİ-LET'S DO IT"

Antalya Büyükşehir ve Festival Başkanı Menderes Türel ise dünyada 2-3 bin yıllık tarihi olan şehirleri bulmanın zor olduğunu söyledi. Antalya'da "hadi gari" şeklinde güzel bir sözün bulunduğuna dikkat çeken Türel, "İngilizcesi de let's do it, hadi gari" diyerek konuşmasını tamamladı.

ULUSAL YARIŞMA ÖDÜLLERİ

En İyi Film: "Sarmaşık"
En İyi Yönetmen: Tolga Karaçelik (Sarmaşık)
En İyi Senaryo: Tolga Karaçelik (Sarmaşık)
En İyi Kadın Oyuncu: Nuray Yeşilaraz (Kalandar Soğuğu)
En İyi Erkek Oyuncu: Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)
En İyi Müzik: François Couturier (Rüzgarın Hatıraları) / Eleonore Fourniau (Kalandar Soğuğu)
En İyi Kurgu: Emre Şahin (Takım: Mahalle Aşkına)
En İyi Sanat Yönetmeni: Uykura Bayyurt (Takım: Mahalle Aşkına)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Andreas Sinanos (Rüzgarın Hatıraları)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Çiğdem Selışık (Çırak)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kaan Çakır (Muna)
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Yağız Can Konyalı (Takım: Mahalle Aşkına)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: "Kalandar Soğuğu"
Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Selim Evci (Saklı)
En İyi İlk Film: "Çırak" (Emre Konuk)
En İyi Film İzleyici Film Ödülü: "Kümes" (Ufuk Bayraktar)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın Portakal 'Sarmaşık'ın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN