Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jürinin rahat yılı

Antalya'da 34 kategorideki ödüllerin ilk bölümü, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Geçen yıllarda kazananlara verilen yüksek para ödüllerinin sorumluluğu, jüriyi karar vermekte zorluyordu. Bu yıl ödül miktarı makul seviyelere düşürülünce, jüri daha rahat karar verdi

Jürinin rahat yılı
52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde ödül heyecanını tek gecede yaşamaya alıştığımız için bu yıl iki ödül törenine adapte olmak biraz zor oldu. Neden böyle bir uygulama yapıldı derseniz, anlatalım. Festivalde bu yıl toplam 34 ödül veriliyor. Bu kadar ödülün tek bir gecede verilmesi zor olacağı için festival yönetimi ödül heyecanını iki geceye paylaştırma kararı almış. Cumartesi akşamki ilk ödül töreninde Antalya Film Forum ödülleri, teknik ödüller, En İyi İlk Film, Film-Yön ve yardımcı oyuncu ödülleri dahil toplam 16 ödül verildi. Emre Konuk'un yönettiği 'Çırak'ın En İyi İlk Film kategorisinde ödül alması şaşırtıcı değildi. Festivalin başında galası yapıldığında zaten adından söz ettirmişti film. Diğer ilk filmlere göre bir adım öndeydi ve jüri de bunu gördü. Hafta içi yazılarımızda da bahsetmiştik; Emre Konuk sinemamız için iyi bir keşif. Jüri bu keşfi ödülle tasdik etmiş oldu.

EN ÇEKİŞMELİ KATEGORİ
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisi açıkçası en zorlu kategoriydi. 'Çırak'ta Levent Öktem, Tuğrul Çetiner, 'Sarmaşık'ta Kadir Çermik, Özgür Emre Yıldırım, 'Saklı'da Settar Tanrıöğen, 'Takım: Mahalle Aşkına'da Fırat Tanış, Mehmet Özgür, 'Misafir'de Tamer Levent ve 'Muna'da Kaan Çakır; performanslarıyla bu kategorinin iddialı isimleriydi. Jüri, bu ödülü Kaan Çakır'a verdi. Sanırım tek boyutlu bir karakteri, yorumuyla zenginleştiren ve filmin akılda kalıcı karakterlerinden biri haline getiren Çakır'ın çabası daha kıymetli bulundu. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisi, erkek kategorisi gibi çekişmeli değildi. 'Saklı'daki Şehnaz Taftalı ve 'Çırak'taki Çiğdem Selışık iki favoriydi. Bunun için jürinin Çiğdem Selışık'ın performansını beğenip En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü ona vermesi şaşırtmadı. Şaşırtıcı karar En İyi Sanat Yönetimi ödülünden geldi. Naz Erayda gibi çok iyi bir sanat yönetmeni vardı jüride. Bu kategoride 'Sarmaşık', 'Rüzgarın Hatıraları' ve 'Çırak'; favoriler arasındaydı. Ama jüri 'Takım: Mahalle Aşkına'nın sanat yönetmeni Uykura Bayyurt'u ödüllendirmeyi uygun gördü.

SINANOS KARARI SÜRPRİZ OLMADI
En İyi Görüntü Yönetmeni kategorisinin favorileri; 'Angelopoulos'un görüntü yönetmeni olarak nam salan Andreas Sinanos ('Rüzgarın Hatıraları') ile Nuri Bilge Ceylan'ın görüntü yönetmeni olarak bilinen Gökhan Tiryaki'ydi ('Sarmaşık'). Bunun için jürinin bir usta olan Sinanos'u seçmesi hiç de şaşırtıcı olmadı, hatta malumun ilanıydı. En İyi Kurgu ödülünü, 'Takım: Mahalle Aşkına' ile filmin yönetmeni de olan Emre Şahin kazandı. Bu kategorinin iddialı yapımlarından biriydi 'Takım: Mahalle Aşkına' ama 'Sarmaşık', 'Rüzgarın Hatıraları' ve 'Çırak' da favoriler arasındaydı. 'Takım: Mahalle Aşkına'nın, jüri başkanı Ömer Vargı'nın sinema anlayışına yakın bir film olduğunu yazmıştım daha önce. Belki de bu durum bu filmi öne çıkardı. Ama son tahlilde jüri kararları, bir grup insanın subjektif kararlarından oluşur. Kişileri değiştirirseniz kararlar da değişir. Onun için kararlar açıklandıktan sonra yapılan yorumlar da aslında tatlı bir spekülasyondur. Lakin bu yıl şunu gözlemledim: Geçen yıllarda kazananlara verilen yüksek para ödüllerinin sorumluluğu, jüriyi karar verirken zorluyordu. Bu yıl para ödülleri makul sevilere düşürülünce jürinin daha rahat karar verdiği hissedildi.

YENİ PROJELER VİTRİNE ÇIKTI
Ödül gecesinde Antalya Film Forum (AFF) ödüllerinin altının çizilmesi önemliydi. AFF; sinema sektörüne yeni bir soluk getireceği düşünülen ve sinemacılar tarafından yoğun ilgi gören sektörel bir buluşma. Kurmaca, belgesel film projeleri, burada yapım desteği almak için yarışıyor. Bu buluşmanın vitrine çıkarılması AFF'ye verilen değerin bir göstergesi aslında.

ULUSAL YARIŞMA ÖDÜLLERİ
En İyi İlk Film: 'Çırak'
Film-Yön En İyi Yönetmen: Selim Evci ('Saklı')
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Çiğdem Selışık ('Çırak')
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kaan Çakır ('Muna')
En İyi Görüntü Yönetmeni: Andreas Sinanos ('Rüzgarın Hatıraları')
En İyi Kurgu: Emre Şahin ('Takım: Mahalle Aşkına')
En İyi Sanat Yönetmeni: Uykura Bayyurt ('Takım: Mahalle Aşkına')
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: 'Kalandar Soğuğu'
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Yağız Can Konyalı ('Takım: Mahalle Aşkına')

ANTALYA FİLM FORUM ÖDÜLLERİ
Work in Progress Ödülü: 'Rauf' (Barış Kaya, Soner Caner)
Kurmaca Pitching Ödülü: 'Kelebekler' (Tolga Karaçelik)/ 'Yatılı Okul' (Rezan Yeşilbaş)
Belgesel Pitching Ödülü: 'Mr. Gay Suriye' (Ayşe Toprak)/ 'Olimpiyat' (Efe Öztezdoğan)
AFF Villa Kult Berlin Artistik Destek Ödülü: 'Yurt' (Yön: Nehir Tuna/Yap: Evrim Sanal)
DigiFlame Renklendirme ve Görsel Efekt Ödülü: 'İyilik' (Yön: Özgür Sevimli, Yap: Sevil Demirci)

İZLEYİCİ ÖDÜLLERİ
Kısa Film Seçkisi: 'Zilan'
Belgesel Seçkisi: 'Zerk'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jürinin rahat yılı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN