Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Festival için 28 TIR'lık malzeme getirildi

Muhteşem bir kapanışla bir yılı daha geride bırakan Uluslararası Antalya Film Festivali için, 28 TIR'lık malzeme Antalya'ya getirildi. 21 bin metrekare kumaş kaplaması yapıldı. 8 bin 200 metrekare halı kullanıldı. 3 bin tane özel sandalye sipariş edildi

Giriş Tarihi: 14.12.2015
Festival için 28 TIR'lık malzeme getirildi
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında ve Elif Dağdeviren direktörlüğünde gerçekleştirilen 52. Uluslararası Antalya Film Festivali; geçtiğimiz 6 Aralık'ta Cam Piramit'teki kapanış töreniyle sona erdi.Yarım asırlık tecrübesine sürekli yeni açılımlar ekleyerek hem sinemaya, hem Antalya'ya katkısını artıran festival; bu yıl sinema dünyasının dev isimlerinden oluşan konukları, dopdolu programı, geniş yelpazedeki etkinlikleri, yeni ödülleri ve maddi destekleriyle de başarılı bir yılı geride bıraktı.

DEV İSİMLER BİRİKİMLERİNİ PAYLAŞTI

Sahnesinde tarihi bir anı gerçekleştirerek Türk sinemasının Sultan'ı Türkan Şoray ile Fransız sinemasının divası Catherine Deneuve'ü buluşturan efsanevi bir kareyle başlayan festival; Jeremy Irons, Cathleen Turner, Vanessa Redgrave, Franco Nero ve Sinead Cusak gibi birbirinden ünlü oyuncuların yanında Mena Suvari, Anamaria Marinca gibi genç kuşağın başarılı isimlerini de sinemaseverlerle Antalya'nın sıcak atmosferinde bir araya getirdi. Festivalin onur konukları olan dev isimler, hem filmlerinin gösterimi sonrası seyircilerin sorularını cevaplayıp hazine niteliğindeki birikimlerini paylaştı. Ayrıca Jeremy Irons, Kathleen Turner, Mena Suvari gibi seçkin davetliler, Antalyalılar için ayrı bir önemi olan geleneksel Festival Korteji'ne katıldı. Yıldızlar, Türkiye'deki hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaştıkları ve böyle bir sosyal sorumluluk projesine aracı oldukları için, Antalya halkı da onları yakından görme fırsatı yakaladıkları için mutluydu.

AFF MADDİ DESTEĞİNİ ARTIRDI

Başlangıç yaptığı geçen yıldan itibaren kendisini kanıtlayarak 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'ne de güçlü bir etkinlik programı ile katkıda bulunan Antalya Film Forum (AFF), şimdiden sinema sektörünün yeni buluşma adresi oldu. Ayrıca AFF'nin ilk meyvelerini de bu yıl festivalde görmek mümkündü: Geçen yılın Work in Progress ve özel ödül sahibi filmleri 'Sarmaşık' ile 'Rüzgarın Hatıraları'; Altın Portakal için yarışan filmlerdendi. 'Sarmaşık', En İyi Film de dahil olmak üzere dört dalda ödüle layık görülürken, 'Rüzgarın Hatıraları' festivalden iki ödülle döndü. Filmleri, proje aşamasından itibaren desteklemeyi amaçlayan AFF, bu yıl maddi desteklerini de artırdı. Kurmaca Film Pitching Platform ve Work in Progress başlıklarına bu yıl Belgesel Pitching Platform başlığı altındaki ödülleri de ekleyen AFF, yeni projelere toplamda 220 bin TL destek sağladı.

EN ANLAMLI SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel'in desteğiyle güçlenerek gelişen, özel eğitime ihtiyaç duyanlar için kurulan, Türkiye'de ilk ve Avrupa'da ikinci büyük merkez olan Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi de festivalin gündemindeydi. Festivalin ilk günündeki geleneksel kortejde de vurgulanan 'farkındalığı' yaygınlaştırabilmek amacıyla İstanbul ve Akdeniz üniversitelerinin sinema bölümü öğrencileri, hocalarının rehberliğinde merkez için bir kısa film çekti. 'Uzun İnce Bir Yoldayım' adlı kısa filmin galası da festivalin son gününde yapıldı.

DÖRT BİR YANDA ETKİNLİK
Festival, yalnızca film gösterimleriyle değil; farklı başlıklardaki söyleşi ve etkinliklerle de Antalyalılarla buluştu. Festivalin ana mekanı AKM, festival boyunca Kemal Sunal'ın çok özel sergisine evsahipliği yaptı. Açılışını Sunal Ailesi'nin hep birlikte yaptığı sergide; usta oyuncunun filmlerde kullandığı kostüm ve aksesuvarların yanı sıra şahsi eşyaları, mektupları ve çok özel fotoğrafları da bulunuyordu. Akdeniz Üniversitesi İletişim ve Turizm fakülteleri de festival boyunca renkli söyleşilerin adresi oldu. 70x100 Ajans kurucusu Emre Erdem, oyuncu Ali Sunal, oyuncu Vildan Atasever gibi isimler, gençlerle tecrübelerini paylaştı.

FESTİVALDEN NOTLAR
THY'nin Ana Ulaşım Sponsorluğu ve Turkuvaz Medya'nın Ana Medya Sponsorluğu'nda gerçekleştirilen festivale; 1000 Volt, ICF, Urart, TAV, Rixos Downtown Antalya, Memorial Hastanesi, AVR Sigorta, Ajans Press, AYK Sigorta, MAC, MD Kuaför Antalya, Portakalbahcem. com ve Steigenberger Hotel Maslak gibi birçok firma destek verdi.
Organizasyon hizmetlerini gerçekleştiren Pera Event, 621 kişilik ekibi ile hizmet verdi.
Açılış ve kapanış törenlerinde 21 bin metrekare kumaş kaplaması yapıldı. 28 TIR'lık malzeme Türkiye'nin birçok noktasından Antalya'ya getirildi. Toplam 8 bin 200 metrekare halı kullanıldı. 3 bin adet sandalye özel olarak sipariş edildi ve giydirildi. 3 bin 200 metrekarelik özel çadır alanı kuruldu.
Festivali 200'e yakın ulusal, 120 yerel ve 10 uluslararası basın temsilcisi takip etti. Festival bin 800 konuğu ağırladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festival için 28 TIR'lık malzeme getirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN