Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Festival, Suriyeli yetimlerle başlayacak

’nin açılış filmi Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begiç’in, Türkiye’deki Suriyeli yetimlerin hayatını konu alan ‘Beni Bırakma’ olacak

Giriş Tarihi: 8.10.2017
Festival, Suriyeli yetimlerle başlayacak

Yönetmenliğini ve senaristliğini Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begiç'in üstlendiği ve yetim kalan Suriyeli bir grup çocuğun hikayesinin konu edildiği 'Beni Bırakma' filmi 21 Ekim'de başlayacak Uluslararası Antalya Film Festivali'nin galasında gösterilecek.

'EMPATİ KURUN'
Bosna Hersek savaşını yaşamış, savaşı öncesi ve sonrasıyla bilen bir yönetmen olarak Suriyeli çocukları çok iyi anladığını belirten Begiç, filmi de bu duygularla yazdığını söyledi. Begiç, "Bu film diğer filmlerden farklı olarak çocukların dünyası üzerine kurulu. Sadece onların dünyasını ve bakış açılarını yansıtıyor. Bu film sadece dram değil, her durumda umut ve sevginin de çocuklar tarafından nasıl yeşertildiğinin bir yansıması. Mültecilere karşı önyargılı olanların bu film ile farklı duygular hissedeceğini düşünüyorum. Onlarla aynı şeyleri yaşamış biri olarak insanların mültecilerle empati kurabilmesine aracı olmak benim için amaç olacak" dedi.


Yönetmen Aida Begiç, çekimler sırasında Suriyeli ailelerle görüştü.

SOSYAL PROJEYDİ
2 yıllık bir hazırlığın ardından bu yılın başında 13 ülkeden gelen özel ekiplerle çekimlerine başlanan filmde 100'den fazla kişi görev aldı. Savaş mağduru 350'den fazla yetim çocuğun motivasyonlarını artırmak, adaptasyonlarını hızlandırmak ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak amacıyla Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Akçakale'de gerçekleşen atölye çalışmaları ile başlayan proje, bir film projesi ile taçlandırıldı.

KAMPLARDAN SEÇİLDİLER
Film İsa, Ahmed ve Mümtaz adlı üç yetimin hikayelerine odaklanırken başrol oyuncuları dahil filmde rol alan tüm çocuklar bu kamplardan seçildi. "Bırakma Beni" filminin dünyada kabul görmüş Cannes, Berlin, Venedik gibi önemli film festivallerinde gösterime girmesi ve izleyici ile buluşturulması planlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festival, Suriyeli yetimlerle başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN