‘Çanakkale Ruhu Ve Asımın Nesli’ Programı

Giriş Tarihi: 22.3.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 17:31
‘Çanakkale Ruhu Ve Asımın Nesli’ Programı
Erzurum Atatürk Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Göktaş, Çanakkale’de; Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arabı ve daha birçok yerden gelen Müslümanların omuz omuza vererek düşmanlara geçit vermediğini belirterek, “Allah’a olan inanç, zaferin kazanılmasına vesile oldu” dedi.
Hak ve Kardeşlik Derneği tarafından Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin konferans salonunda düzenlenen ‘Çanakkale Ruhu ve Asımın Nesli’ programına çok sayıda davetli katıldı. Semine konuşmacı olarak katılan Erzurum Atatürk Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Göktaş, Çanakkale’de bir destan yazdığını ve bunun nesilden nesile aktarıldığını söyledi. Göktaş, “Orada Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arabı ve daha birçok yerden gelen Müslümanlar omuz omuza vererek düşmanlara geçit vermedi. Allah’a olan inanç, zaferin kazanılmasına vesile oldu. Hakkari’den Edirne’ye kadar toprakları için savaşan bir millet vardı. Aynı ekmeyi bölüşüp nöbet tutuyorlardı. Kardeşlik ruhunun canlandığı en güzel örnek Çanakkale Zaferi’nde sergilendi. Seyit Onbaşı gibi binlerce destan yazan kahraman askerimiz sayesinde bugün bu kadar rahatız. Hakk’a yürüyenler günü bugün. Çanakkale Zaferi’nde şehit düşen binlerce yurttaşımızın ruhları şad olsun. Allah rahmet eylesin” dedi.
Hak ve Kardeşlik Derneği Başkanı Doç. Dr. Naki Erdemir ise, savaşları hep meydanlarda kazanıldığını, ancak masa başlarında kaybedildiğini dile getirerek, “Çanakkale’yi anlamak, bu toplumu anlamak demektir. Bu anlamlı günde Kur-an-ı Kerim okundu, sinevizyon gösterileri düzenlendi. Çanakkale ruhu buradadır şimdi. En yüce makam, şehitlik makamıdır. Çanakkale’de toprakları uğruna şehit düşen bütün atalarımızı yad ediyoruz’’ diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Çanakkale konulu sinevizyon gösterisi düzenlendi. Sinevizyondan etkilenen kadın katılımcılar gözyaşlarına hakim olamazken, program şiir ve ilahilerin okunmasıyla son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Çanakkale Ruhu Ve Asımın Nesli’ Programı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN