Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erciş Belediyesi’nden Peynirciler Çarşısı

Giriş Tarihi: 8.7.2015 13:38 Güncelleme Tarihi: 8.7.2015 15:56
Erciş Belediyesi’nden Peynirciler Çarşısı
’ın Erciş Belediyesi, Peynirciler Çarşısı Projesi için hazırlıklarını tamamladı.
Geçtiğimiz ay Kasaplar Çarşısı, Mal Meydanı gibi hayvancılığın önünü açacak tesislerin temelini atan Erciş Belediyesi, Peynirciler Çarşısı Projesi için de hazırlıklarını tamamladı. Eski Rus Pazarı yanındaki 3380 metrekarelik alan üzerine kurulacak Peynirciler Çarşısı, soğuk hava depoları, bodrum katı, satış üniteleri gibi elementler taşıyacak. İlçede dağınık halde faaliyet gösteren peynirci esnafını bir araya getirerek modern bir kimlik kazandıracak olan proje ile ayrıca başta otlu peynir olmak üzere diğer süt ürünü gıdalar için iç ve dış pazarın oluşturulması da hedefleniyor.
Belediye hazırladığı projelerin yanı sıra ilçeye bağlı Çökek Mahallesi’nde yoğunlukla üretilen, üretimi eski araç-gereçlerle yapılan ve endemik bitkilerin karışımı ile yapıldığından dolayı farklı özellikler taşıyan Êzing peyniri için de patent çalışmalarına başladı. Tanıtım çalışmalarından sonra mevcut üretim biçiminin korunmasını hedefleyen çalışma ile Êzing peynirine marka değeri kazandırılması amaçlanıyor. Çalışmanın sonraki aşamalarında kadınlar üzerinden kurulacak kooperatifler aracılığıyla devam edeceği ve söz konusu peynirin aynı zamanda ilçe ekonomisine yeni bir kaynak olması için gerekli çalışmaların yapılacağı belirtildi.
Ayrıca Erciş Belediyesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) açmış olduğu ’’Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Alt Yapı ve Mali Destek Programı’’ hibe programına yönelik hazırladığı ’’Otlu Peynir Vitrin İle Buluşuyor’’ adlı projeyi de belediye meclisine sundu. Belediye Evlendirme Dairesi’nde gerçekleştirilen temmuz ayı olağan meclis toplantısının birinci bileşiminde hazırlanan projenin DAKA’ya sunulması ve sonrasındaki iş ve işlemler için yetkinin Erciş Belediyesi Eş Başkanı Diba Keskin’e verilmesi konusu görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erciş Belediyesi’nden Peynirciler Çarşısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN