Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lı Pazarcılardan Sosyete Pazarı Öfkesi

Giriş Tarihi: 21.4.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 09:33
Yalovalı Pazarcılardan Sosyete Pazarı Öfkesi
’daki pazarcıların "Sosyete Pazarı" eylemine Esnaf Odalarından tam destek geldi. Yalova Esnaf Odaları Birliği Başkan Vekili Şenol Ulutürk, Servisçiler Odası Başkanı Arif Oktay Tunç, Terziler Odası Başkanı Erdal Kardaşko da eyleme katıldı.
Yalova Pazarcı esnafının öfkesi dinmek bilmiyor. Yalova’da açılmak istenen Sosyete Pazarı’nı istemediklerini ve bunun yasal olmadığını dile getiren pazarcılar sokağa çıktı. Pazar yerinden yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na gelen pazarcı esnafı sağanak yağışa rağmen tepkilerini dile getirdi. Pazarcılara oda başkanlarından da tam destek geldi. Pazarcıların protesto eylemine, Yalova Esnaf Odaları Birliği Başkan Vekili Şenol Ulutürk, Servisçiler Odası Başkanı Arif Oktay Tunç, Terziler Odası Başkanı Erdal Kardaşko’da katıldı. Yalova Esnaf Odaları Birliği Başkan Vekili Şenol Ulutürk ildeki tüm odalar olarak pazarcı esnafının yanında olacaklarını dile getirerek, "Pazarcılarımızın bu haklı mücadelelerinde YESOB olarak biz de yanlarında olacağız. İlimizde esnafımızın yasal olmayan bir oluşumla mağdur edilmesi kabul edilebilecek bir durum değildir" dedi.
Ardından Pazarcılar Odası adına açıklamayı Metin Özyay adlı esnaf okudu. Açıklamada, "Bu basın açıklamasını Cumhurbaşkanımız ve pazarcılardan sorumlu Gümrük ve Ticaret Bakanımızın talimatları ile düzenliyoruz. 25/03/2015 tarihinde Ankara’da yapılan 1. Pazarcılar Çalıştayı’nda esnafımız istediğini almıştır. Bugün itibarı ile Cumhurbaşkanımız ve Gümrük Bakanımızın talimatı ile kanun yönetmeliklere aykırı olarak tüm ülkede kurulmakta olan ilimizde ise Çiftlikköy ilçemizde kurulan Sosyete Pazarıilimiz merkezinde kurulmak istenen tuhafiye pazarı adı altında yasal olmayan pazarların kaldırılması hususunda federasyonumuza bağlı odalara bulunduğu bölgelerde basın açıklaması yapılması gerek duyulmuştur. Buradan tüm pazarcı ve çarşı esnafımıza sesleniyoruz. Kanun ve yönetmeliklerle kurulması yasak olan sosyete ve tuhafiye pazarı adı altındaki pazarların belli bir kaç kişinin rant kapısı olarak pazarcı kooperatifi adı altında kurulan bir yapının Yalova’nın idari ve mülki amirlerine baskı yapmaya ve Yalova’nın pazarcı ve çarşı esnafını zor duruma düşürmeye hakkı yoktur. Biz Yalova Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası olarak bu pazarın kurulmaması için ne yapılması gerekiyorsa sonuna kadar yapacağız" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalovalı Pazarcılardan Sosyete Pazarı Öfkesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN