Önceki gün Avrupa Birliği Yargı ve Temel Haklar projesi için AB Bakanı Egemen Bağış, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İngiltere Büyükelçisi David Reddaway ile birlikte Trabzon'daydım.
Burada Trabzonspor'un Güney Kıbrıs takımı Apollon Limassol ile oynadığı maçtan daha önemli bir mevzu yok. Maçın benim dikkatimi çeken yönü ise Trabzonspor kafilesinin Güney Kıbrıs'a direkt uçuşla gitmesi oldu.
Egemen Bağış'a, 39 yıl aradan sonra gerçekleşen bu ilk direkt uçuşu sordum, bana şu hikâyeyi anlattı:
"2009'da İsveç'ten THY'nin tarifeli seferiyle Türkiye'ye dönecektim. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de özel uçağıyla Stockholm'den Kıbrıs Rus Kesimi'ne gidecekmiş. Bir jest yaptı ve seni İstanbul'a bırakayım dedi. Teklifini geri çevirmedim.
Hatta uçakta sürpriz yaş günü pastası kesti benim için. İstanbul'a indik. Her şey çok güzel. Ama iki dakika sonra pilot geldi ve Güney Kıbrıs'a uçuş izni alamadığını söyledi.
Önce Atina'ya, oradan Güney Kıbrıs'a uçmak zorunda kaldı."
Bildt'in özel uçağı yapamadı ama Trabzonspor'un kiraladığı Yunanistan menşeli Astra Airlines'a ait uçak, Türkiye'den Güney Kıbrıs'a ilk direkt uçuşu gerçekleştirdi ve 1974'ten bu yana süregelen büyük bir tabuyu yıktı. Peki, ne oldu? Kıyamet mi koptu? Türkiye, Güney Kıbrıs'ı tanımış mı oldu? Aynı şekilde Trabzon'daki maça Rum takımı direkt uçuşla gelse ne olur?
Cevap yine Bağış'tan: "Eğer Apollon direkt uçmak istiyorsa bizce bir mahsur yok.
Uluslararası havayolu şirketleri KKTC Ercan havalimanına tarifeli sefere başlasın, biz de bütün hava ve deniz limanlarımızı Rumlara açarız. Limanları açmamız resmi tanıma anlamına gelmez. Bugün dünyanın birçok ülkesi Tayvan'ı devlet olarak tanımaz ama Tayvan'la ticaret yapar. Tayvan'a uçakları iner, gemileri kalkar."
Gerçekten de Tayvan bugün dünyanın en müreffeh ülkeleri arasında yerini alırken, benzer bir potansiyele sahip Kıbrıs'ın kuzeyi, diyalize bağlı hasta gibi Türkiye'ye bağımlı yaşıyor, güneyi ise daha beter iflas bayrağını çekmiş durumda. Kıbrıs'ta kanalizasyon sistemi dışında hiçbir şeyi paylaşamayan bu anlamsız yapıyı artık çözmek lazım.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN