STELYO BERBERAKİS
STELYO BERBERAKİS

Yunanlar efsane sever

  • Yükleniyor...

Yunan yazar Nikos Dimos'un Osmanlı'ya karşı yapılan ayaklanmanın içyüzünü gösteren makalesi, milliyetçileri kızdırdı

Her milletin milli gururunu okşayan efsaneleri vardır. Milletlerin doğuşunu anlatan tarihi olayların yarısı doğruysa, yarısı da efsanedir. Doğu'dan Batı'ya ilerledikçe, efsaneleştirilen tarihi olaylar ayıklanır ve gerçekler okul kitaplarında okutulur. Batı'dan Doğu'ya ilerledikçe ise tam tersi olur; efsaneler gerçek olaylardan daha cazip gösterilir ve okul kitaplarında ders olarak okutulur. Balkan ülkelerinde ise efsaneler tarihte yaşanan olaylardan daha önemlidir. Yunanistan da bu ülkelerden biridir. Buna karşın Yunan milletinin doğuşunu, kurtuluş savaşlarını, ayaklanmalarını devrimlerini kaleme alan bazı yazarlar, efsaneleştirilmiş olayların gerçek yüzünü ortaya çıkarma cesaretini gösteriyor. Bunlardan biri de Yunanistan'ın Aziz Nesin'i sayılan Nikos Dimos. Kitaplarında ince mizahlarla Yunanlar'ı taşlayan Dimos'un, 1821'de Osmanlı'ya karşı yapılan ayaklanmanın anma günü olan 25 Mart Bağımsızlık Günü'nde kaleme aldığı bir makale, milliyetçileri çileden çıkardı. Dimos makalesinde, Yunanlar'a gurur veren 1821 ayaklanmasının aslında birbiriyle savaşan Yunanlar'ın hezimetiyle sonuçlandığına ve bağımsızlık savaşının yabancı güçlerin devreye girmesiyle kazanıldığına dikkat çekiyor. Makalede ayrıca ayaklanma boyunca Tripolitsa bölgesinde kuşatma altına alınan ve aralarında kadınlarla çocukların da bulunduğu 32 bin Türk'ün katledildiği ve kentin yağmalandığı yazıyor. Hatta Osmanlı'ya karşı ayaklananların yurt dışında yaşayan Yunanlar olduğu, kiliseyle İstanbul Rum Patrikhanesi'nin bu ayaklanmayı başlatanları aforoz ettiği anlatılıyor. Dimos, Osmanlı'ya silah çekenlerin çoğunun Yunan değil, Yunanca bile bilmeyen Arnavut kökenlilerin olduğunun altını çizerek, bu gerçeklerin ne zaman okul kitaplarına da gireceğini soruyor. Yunan siyasetçiler ise Dimos'un böyle önemli bir günde, bu makaleyi kaleme alma cesareti göstermesini, cehalet diye yorumladı. Yunanistan'daki efsaneler o kadar önemli ki Cumhurbaşkanı Papulyas, Bağımsızlık Günü'nde düzenlen askeri törenlerden sonra Yunan ekonomisini iflastan kurtaran AB ve IMF'in şartlarını ima ederek "1821'de az sayıdaki Yunan halkı, büyük Osmanlı İmparatorluğu'na karşı nasıl baş kaldırıp bağımsızlığını kazandıysa, şimdi de yabancı kreditörlerin kuşatmasını kıracak" diyerek efsanelerin günümüzde de geçerliliğini koruduğunu gösterdi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN