20 yaşındayım. Atletizmde kısa mesafe koşucusuyum. Yorgunluğu önleyici amaçla kreatin takviyesi kullanabilir miyim? Yan etkileri var mı? S.C./İzmir
Bilimsel adı amidino sarkosin olan kreatin; besin destekleri arasında yer alıyor. Kas dokusunda; kasa enerji sağlayan ATP enzimini aktive ederek görev yapıyor. Kaslarda, fosfokreatin yapımını artırarak, kasa enerji verip verimini artırıyor. Ancak bu konudaki veriler çok tutarlı değil. Vücut geliştirme amacıyla kullanımının, kas kitlesini artırıp artırmadığı da kesin değil! Kas içinde su tutulmasına yol açarak kilonun artmasına neden olduğu da ileri sürülüyor. Beş-altı gün boyunca günde 20 mg. kreatin alımının; halterci ve kısa süreli koşucularda performansı artırdığı ve kas yorgunluğunu geçirdiğini iddia edenlerle birlikte buna karşı olanlar da var. Vücutta kreatin; karaciğer, pankreas ve böbreklerde üretilir. Yüzde 95 iskelet kasında depolanmış olarak bulunur. Balık, et ve diğer hayvansal ürünlerden de alınır. Kreatini doğal yollardan almanız önerilir.

HASTANE ENFEKSİYONU NEDİR?
Annem hastanede 25 gün tedavi gördü. Taburcu olduktan sonra ateşlenince, hastane enfeksiyonu geçirdiğini söylediler. Bu nasıl bir enfeksiyon? A.D./İstanbul
Hastane enfeksiyonları, dünyanın her yerinde sık görülür. Hastada, taburcu olmasından üç-beş gün sonra ortaya çıkar. Amerika'da hastanelerde yatanların yüzde 5'inde hastane enfeksiyonunun geliştiği bildirilmiştir. 'Nozokomiyal enfeksiyon' adıyla da anılan bu tablo; antibiyotiklere karşı da direnç gösterir. Bu kapsamda; en çok idrar yolu ve yara enfeksiyonları ile zatürre gibi akciğer enfeksiyonları görülür. Bu nedenle hastanedeki sterilizasyona çok dikkat edilmesi gerekir. Hastaya getirilen çiçeklerin bile alerji ya da enfeksiyon kaynağı olma olasılığı unutulmamalıdır. Hasta ile öpüşülmemeli, yakın temaslardan kaçınılmalıdır.

HUZURSUZ AYAK SENDROMU
50 yaşında bir kadınım. 20 yıldır diyabet hastasıyım. 10 yıldır ayak parmaklarımda yanma ve uyuşma şikayetlerim var. Ne yapmalıyım? Z.A./Van
Şikayetlerinizin ortaya koyduğu tablo; diyabetik ayak ya da huzursuz ayak sendromu olarak adlandırılır. Diyabet hastalarında bu sorunla çok sık karşılaşılıyor. Bu hastalar; kontrollü diyet, egzersiz ve fizik tedaviden çok fayda görürler. Ayrıca hekim kontrolündeki ilaç tedavisi de çok yararlı sonuçlar vermektedir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN