ŞENGÜL BALIKSIRTI
ŞENGÜL BALIKSIRTI

Haydi İstanbul ayağa kalk

İstanbul'da hayat durdu. Alışveriş de, eğlence sektörü de, turizm de sekteye uğradı.
Otel rezervasyonları iptal edildi.
Bütün organizasyonlar yaşanan olaylar nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. Taksiciler günlerdir iş yapamadıklarından yakınıyor.
Yani ekonominin çarkları durdu.

ÜLKE DURACAK!
İstanbul; gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 27'sini, ulusal sanayi üretiminin yüzde 38'ini, ulusal hizmet üretiminin yüzde 50'sini, ulusal vergi gelirlerinin yüzde 40'ını ve Türkiye ticaretinin yüzde 60'ını tek başına karşılayan bir şehir.
İstanbul'un durması demek; ülkenin durması demek.
Yazın başlangıcıyla birlikte özellikle turizm anlamında İstanbul tam da şaha kalkmışken, oteller yüzde 100 doluluk oranlarına ulaşmışken, bu durum hiç hoş olmadı.
İstanbul,
ziyaretçi sayısıyla New York'u yakalamaya hazırlanıyor. Tahminlere göre; 2013'te, 10.4 milyon ziyaretçiyle altıncı sıraya yerleşecek.
Master Card tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre; İstanbul'un 2013'teki turizm geliri, 2012'ye göre yüzde 5.5 artarak 8.6 milyar dolara yükselecek.
Bu tahminlerin yıl sonunda doğrulanmasını diliyorum bütün kalbimle...

ÇOK İŞİMİZ VAR
"İstanbul güç, İstanbul güzellik, İstanbul trend" demiştim geçen yazımda.
Ona ait olduğu tüm ruhu geri kazandırmamız için hepimize şimdi çok iş düşüyor.
Kırmadan, dökmeden, yıkmadan, eksiltmeden, bozmadan İstanbul'u hak ettiği değere ulaştırmalıyız.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN