Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEVLÜT TEZEL
MEVLÜT TEZEL

Bankalar kaytarıyor!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB); internet ve iletişim araçları yoluyla yapılan dolandırıcılıklar konusunda vatandaşları ve kurumları bilgilendirmek için 'Dolandırıcılık Eylemleri ve Korunma Yöntemleri' adlı bir e-kitap yayınladı.
Bu kitapta, dolandırıcıların; 'çöp kurcalama' yöntemiyle bireylerin ve şirketlerin çöpe attığı bankalardan gelen zarfları, faturaları, kredi kartı ekstrelerini, kimlik bilgilerinin yer aldığı belgeleri elde ettiklerine dikkat çekiyor. Bankadan gelen zarfta yer alan kredi borçlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı kağıdı okuyup ne yapıyorsunuz? Ortadan yırtıp çöpe atıyorsanız, risk alıyorsunuz demektir.

GÜVENLİĞE YATIRIM
Dolandırıcıların kullandığı diğer yöntemler ise; 'omuz sörfü' ve 'kulak misafirliği'.
İyi gözlemci olan dolandırıcılar, şifrenizi görene kadar sizi takip ediyormuş! Elbette bir de telefonda dolandırılmak ya da internetten hack'lenme olasılığınız var.
İnsanlar şunu bilmeli; hırsızlar eve değil, kredi kartınıza, banka hesaplarınıza giriyor!
Bu arada bankalar da suçu sadece müşterilerin bilgisizliğine ya da dikkatsizliğine yükleme kolaylığından vazgeçip daha sıkı güvenlik önlemleri almalılar.
Türkiye'de bankalar eskiden hayallerini bile kuramadıkları karlılık oranlarına eriştiler. Bu karlılıkta AK Parti'nin başarılı ekonomi politikaları kadar teknolojideki gelişmelerin de etkisi büyük. Bankalar daha az personel çalıştırmak için insanları internet bankacılığına, kredi kartlarına ve bankamatiklere yöneltiyorlarsa daha fazla önlem almak zorundalar!
Hırsızları ortaya çıkaracak ya da onların işlerini çok zorlaştıracak teknolojik yatırımlara daha çok kaynak ayırmalılar!
Bilişim suçlarını önlemede bankacılık sektörü; dersten kaytaran öğrenci gibi! Her şeyi devletten beklemek olmaz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN