Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tıp günlüğü diye bir şey duydum. Günlüğüme hangi bilgileri koymalıyım? S.A./Mersin
Geçirdiğiniz sağlık sorunlarını, kazaları, ameliyatları, alerjileri, aşı, check up ve sağlık kontrollerini tarihleriyle not edin.
Varsa test sonuçlarınızı, reçetelerinizi ve tedavi formlarını tarihleriyle dosyalayın.
Kullandığınız ilaçları, vitamin- mineral ve besin desteklerini dozlarıyla birlikte yazın.
Daha önce kullanıp bıraktığınız ilaçları ne kadar süre, ne dozda ve ne için kullandığınızı ekleyin. Yan etkileri not edin.
Kalp damar sorunları, Alzheimer hastalığı, kanser gibi sağlık problemlerine odaklanarak aile hikayenizi toparlayın.

DOSYANIZ OLSUN

Tedavinizde rol oynayan hekimlerinizin isim ve telefonlarını da mutlaka yazın.
Yaptırmanız gereken testleri, mamografi/kolonoskopi gibi taramaları takvime işaretleyin.
Bu şekilde oluşturacağınız tıp günlüğünüz ile tüm teşhis ve tedavi sürecinizi bir dosyada toplamış olacaksınız.

BAHAR NEZLESİ İÇİN ÇÖZÜMLER
Her bahar saman nezlesi yaşıyorum. Bitkisel olarak ne kullanabilirim? K.Ş./İzmir
Çim, ağaç, çiçek ve tohum polenleri saman nezlesine yol açabilir. Burunda akıntı, tıkanıklık, gözlerde sulanma, öksürük ve hapşırma gibi belirtiler oluşabilir. Burun spreyleri, antihistaminik ilaçlar, burun akıntısını önleyen spreyler ve göz damlalarından yarar görebilirsiniz. Doktorunuza alerji iğneleri konusunda danışabilirsiniz. C vitamini, kuersetin, ginkgo biloba gibi besin destekleri ise alerjiye neden olan histamin salınımını azaltır. Ayrıca ısırgan otu ve papatya çayı da alerjik yatkınlığı düşürebilir. Ancak öncesinde mutlaka hekiminize danışın.

65 YAŞI GEÇENLER ÖNLEM ALMALI
70 yaşında babam haftalardır gribi atlatamadı. Hava değişimiyle ilgisi olabilir mi? Y.O./Ordu
65 yaşın üzerinde vücudun ısı algılayıcıları daha az çalışmaya başlar. Bu nedenle mevsim geçişlerinde oluşan hava değişimleri yaşlılarda tehlikeli olabilir. Özellikle şeker hastaları, kalp yetmezliği ve kronik akciğer sorunu olanlar daha fazla risk altındadır. Dolayısıyla; ısı iniş çıkışlarının sık yaşandığı bahar aylarında vücut sıcaklığınızı koruyacak kıyafetler seçin. Terleme veya üşüme ihtimaline karşı birkaç kat giyinin. Hava durumunu takip edin ve bol su için.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN