Baharda uykusuz kalmamalısınız

Giriş Tarihi: 7.4.2014
Bahar yorgunluğuna karşı kullanabileceğim bitkisel takviyeler var mı? K.D./Ankara
Bahar aylarında artan yorgunluk, halsizlik, alerji, grip ve konsantrasyon güçlüğü gibi şikayetlerde kullanabileceğiniz bazı takviyeler var. Bu takviyeler için mutlaka hekiminize danışın.
düzen li yürüyün
Bu dönem multivitamin kullanmak da faydalı olabilir. Düzenli yürüyüşler yapmaya, uykusuz kalmamaya, yoğun alkol ve sigaradan uzak durmaya özen gösterin. İşte top beş bahar desteği: 1. Rhodiola: Fiziksel ve zihinsel performansı artırıyor. 2. Probiyotik: Mevsim geçişlerinde sıklaşan bağırsak şikayetlerinde kullanılabiliyor. Bağışıklığı da destekliyor. 3. Siberya Ginsengi: Strese karşı direnci yükseltiyor. 4. Evening Primrose Oil: Romatizmal durumları, egzema gibi cilt sorunlarını ve regl öncesi şikayetleri hafifletiyor. 5. Koenzim Q10: Hücre içinde enerji üretimini destekleyen iyi bir antioksidandır.

STRES KALP SORUNUNA NEDEN OLABİLİR
45 yaşındayım, stresli bir dönemden geçiyorum, kalbimde bir sancı oluyor; sizce neden? A.N./İzmir
Stres ve psikolojik sıkıntıların kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi uzun yıllardır biliniyor. Son dönemde yapılan bir çalışma, olayın boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi. Norveç'te yaklaşık 65 bin kişiyi 11 yıl takip eden bir araştırma; orta ve şiddetli depresyonun, kalp yetmezliği riskini tam yüzde 40 artırdığını gösterdi. Unutmayın; bazen kalp sorunları bitkinlik ve halsizlikle birlikte olan güç nefes alma, terleme, bulantı, baş dönmesi, ayakta duramama gibi belirtilerle ortaya çıkar. Nefes darlığı ve göğüs ağrısı yaşıyorsanız hemen bir uzmana başvurun.

BEL AĞRILARINI HAFİFE ALMAMALISINIZ
Eşimin sürekli beli ağrıyor ama bu durumu geçiştiriyor. Bir problem olur mu? F.E./Zonguldak
Yeni yayınlanan bir rapora göre; dünyada her 10 kişiden biri bel ağrısından yakınıyor. Bel ağrısı; 300'den fazla sağlık sorunu arasında birinci sakatlık nedenidir. Bel ağrınızın neden kaynaklandığını bulmak için mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Fıtık, romatizmal hastalıklar ve daha pek çok sorun bel ağrısına yol açabilir. Ayrıca ilerleyen yaş, kilo fazlalığı, stres, depresyon, aşırı ağır kaldırmak da bel ağrısı için önemli risk faktörleridir. Yanlış duruş da bel ağrısını tetikler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baharda uykusuz kalmamalısınız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN