Bakan Güllüce'den belediyelere ÇED uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin talimatı ile belediyeler tarafından ruhsatlandırma işlemlerinden önce Çevresel Etki Değerlendirilmesine (ÇED) ilişkin gerekli sorgulamaların yapılmasının önemine binaen İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne yazı gönderildi.

Giriş Tarihi: 16.10.2014 14:40
Bakan Güllüce'den belediyelere ÇED uyarısı
Bakanlıktan yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığına, son zamanlarda belediyelerce ÇED yönetmeliğine tabi bazı projelerde "ÇED olumlu" ya da "ÇED gerekli değildir" kararı almadan faaliyete başlandığının tespit edildiği bildirildi.

ÇED süreci tamamlanmadan inşaata başlanmasının hem geri dönülemez çevre sorunlarına yol açtığı hem de bu faaliyetlere Kanun gereği idari para cezaları ve faaliyet durdurma yaptırımları uygulandığı kaydedildi.

Bu durumun yol açacağı zaman ve ekonomik kayıpların ve mağduriyetlerin önlenebilmesinde belediyelere büyük görev düştüğü belirtilen açıklamada, "Bu kapsamda ülkemizde ekonomik ve sosyal gelişmeye engel olmaksızın çevre değerlerini korumak, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak amacıyla ilgili belediyelerce ruhsat vb. belgeler düzenlenmeden önce 2872 sayılı Çevre Kanununun 10. maddesi hükmü gereğince Çevresel Etki Değerlendirmesine ilişkin gerekli sorgulamanın yapılması büyük önem arz ediyor" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Bakanlığın, Çevre Kanununun hükümlerinin titizlikle uygulanması için 13 Ekim'de İçişleri Bakanlığına belediyelere bildirilmesi için yazı gönderdiği bilgisi verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Güllüce'den belediyelere ÇED uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN