İstanbul'da çalı üretimine başlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi köylüye istihdam olanağı sağlayan ve ülke ekonomisini kalkındıran alım garantili üretimlerine bir yenisini ekledi.

Giriş Tarihi: 25.10.2014 17:08
İstanbul'da çalı üretimine başlandı
Alım garantisi ile üretimi teşvik eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi 'Mevsimlik Çiçek', 'Lale', 'Gül' ve 'Buğday'dan sonra şimdi de 'Çalı Üretimi'ne başladı.

Anadolu'nun pek çok noktasında alım garantili üretim projesiyle binlerce insana ekmek kapısı olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni bir sözleşme imzalayarak Çalı Üretimi'ne başladı. Daha önce alım garantili buğday üretimi ile bine yakın köyde 50 bini aşkın çiftçiye istihdam sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi mevsimlik çiçek, soğanlı bitki ve gül üreticiliği ile de 250 bine yakın köylüye iş imkanı sundu. Alım garantili üreticilik ile hem kırsaldan kente göçün önüne geçilirken hem de ülke ekonomisine ve köylülerin kalkınmasına katkıda bulunuyor.

Bu çalışmalar kapsamında İBB Ağaç ve Peyzaj AŞ, İzmir'de düzenlenen 10. Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi'ne katıldı ve yeni bir alım sözleşmesi yaptı. Sergi açılışı öncesinde Ağaç ve Peyzaj AŞ; uzun yıllardır ağaç, çalı ve mevsimlik çiçek alımı yaptığı Ödemiş, Urla, Torbalı ve Bayındır ilçelerindeki üreticilerle ilk defa alım garantili sözleşme imzaladı.

Alım Garantili Çalı Üretim Sözleşmesi ile Ödemiş ve Urla bölgelerinde sözleşmeli çalı ve sarmaşık türü bitki alımı yapılacak. Ödemiş Süs Bitkileri üreticileri derneğiyle yapılan sözleşme ile 230.000 adet, Urla Altıntaş Koop. ile yapılan sözleşmeyle ise 121.000 adet çalı üretimi yaptırılacak. Bu üretimlerde kooperatif ve birliklere yönelerek , daha çok üreticiye daha hızlı bir şekilde ulaşmak ve üretimdeki kalite anlayışının daha hızlı bir şekilde yayılması hedefleniyor.

ALIM GARANTİSİ İLE ÜRETİM ARTACAK, BİTKİ SEKTÖRÜ GELİŞECEK


İmza töreni sonrası ise 10. Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi'nin açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Ağaç AŞ Genel Müdürü Murat Ermeydan, alım garantili sözleşme ile üretimi teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi. Alım garantili üretim ile bitki sektörünün gelişeceğini ifade eden Ermeydan, "Sizlere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Kadir Topbaş´ın selamını getirdim. İstanbul´un peyzajında kullanılan bitkileri yerli üreticiden Ödemiş'ten alıyoruz. Alım Garantili Sözleşme ile üretimin artmasını hedefliyoruz. Bu sayede yerli üretici daha kaliteli ürün üretmesi sağlanacak" dedi.
Ödemiş bölgesinden 2012 yılında yaklaşık 170.000 adet çalı alımı, yine 2013-2014 yıllarında toplam 349.000 adet çalı alımı yapıldı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da çalı üretimine başlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN