Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alıç için 20 kilometre yürüdüler

Bitlis’in Ahlat ilçesinde 7 yıldır faaliyet gösteren gezi ve yürüyüş ekibi, bu kez dünyanın en organik meyvelerinden olan “Alıç”ı toplamak için yaklaşık 20 kilometrelik bir yürüyüş düzenledi.

Giriş Tarihi: 28.10.2014 11:16
Alıç için 20 kilometre yürüdüler
Ahlat Dağcılık ve Doğa Sevenler Derneği üyeleri, ilçeye bağlı Seyrantepe köyünden başlattıkları yürüyüşlerini Kınalıkoç köyüne kadar sürdürerek, yüksek kesimlerden ve dere kenarlarından alıç topladı. Doğaseverler, bazen zor patikalarda bazen de dere kenarlarında oldukça meşakkatli bir o kadarda zevk aldıkları bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüş boyunca en büyük enerji depolarını ise dallarından koparak taze taze yedikleri Alıç'lardan alırken, yüksek kesimlerde çektikleri halayların yankıları ise ekip için güzel bir fon oluşturdu.

Ahlat Dağcılık ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Şeref Şerefoğlu konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında, hem gezi ve yürüyüş, hemde sportif faaliyetlerle bölgede tanındıklarını vurgulayarak, "Yaklaşık 20 kilometre yolu doğanın en güzel yerinde alıç meyvesini topladık. Bu sayede 70 yaşımda olmama rağmen doğa yürüyüşleri ve doğadaki zengin meyvelerinde katkısıyla gayet sağlıklıyım. Herkesi doğaya davet ediyorum" dedi.

Ahlat Dağcılık ve Doğa Sevenler Derneği Başkan Yardımcısı Ali Kapsal ise: "Doğa severler derneği olarak bu hafta sonu Seyrantepe köyü Hozbeg mevkiine doğa yürüyüşü yaptık. Bu arada da yaratıcının bizlere sunmuş olduğu güzelliklerden biri olan alıç meyvesini topluyoruz. Tabi bu meyvelerin hepsini toplamıyoruz. Çünkü börtü böceğinde hakkı var. Alıç meyvesinin faydalı oldukça fazladır. İnsanın savunma sistemini güçlendirir. Hastalık ve özellikle soğuklara karşı oldukça direnç artırıcı bir etkiye sahiptir. Doğal ve organik bir meyvedir. Bunlardan toplayarak bir kısmını kendimize bir kısmını ise arkadaşlarımıza ikram edeceğiz. Fazla yenilmediği müddetçe oldukça faydalı olan bir kış meyvesidir. Bu meyve genelde kuru şartlarda yetişiyor. Su kaybını bu sayede en az seviyeye indiriyor. Ayrıca hayvanlar ise dikenli olmasından dolayı zarar veremiyor. Aslında doğamızı yeterince korunsa bu tür ağaçların artacağına inanıyorum" dedi.
Yürüyüş ekibi üyeleri ise her şartlarda yorucu bir o kadar da güzel etkinlik düzenlediklerini, bu etkinlikler sayesinde ilçede ayak basmadık yer bırakmadıklarını hatırlatarak, "Bu hafta ise Seyrantepe Hozbeg mevkiinden başlayarak Kınalıkoç köyüne kadar yürüyüş düzenledik. Hem spor yaptık hem eğlendik hem de dünyanın en organik meyvelerinden olan Alıç'ı topladık. Yaptığımız etkinliklerden zevk alıyoruz. Mutlu oluyoruz" şeklinde ifade ettiler.

ALIÇIN FAYDALARI

Uzmanlar ise Alıçın faydalarını saymakla bitiremiyor. Özellikle kalp sağlığını korumak için tüketilen bitkisel çaylar arasında adı sık sık geçen "alıç çayı" bu özelliği ile Almanya, Avusturya başta olmak üzere Avrupa kıtasında pek çok ülkede geleneksel olarak kullanılan bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Yazılı kaynaklarda, Amerikalı doktorların 1800'lerin başlarında alıç ağacı yapraklarını ve yemişlerini, kan dolaşımı bozuklukları ve solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek amacıyla kullandıkları yer almaktadır. Günümüzde ise alıç ağacı yaprakları ve yemişleriyle hazırlanan çay, kalp ve damar sağlığını korumak için popüler olarak tüketilmektedir ancak bu konuda kesin olarak faydası olduğunu söyleyebilmek için daha çok bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Kalp krizi riskini azaltır Kan dolaşımını düzenler Göğüs ağrısına iyi gelir. (Anjin) yüksek tansiyonu düşürür. Damarlarda plak oluşumunu engeller. Baş ağrısına iyi gelir Sakinleştirici etkisi var. Kas spazmlarına da iyi geldiği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alıç için 20 kilometre yürüdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN