Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar topluma çevre bilincini kazandıracak

Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan ‘Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi’ 5 bin kadına vereceği eğitimle sağlıklı bir çevre oluşturmayı hedefliyor.

Giriş Tarihi: 3.12.2014 17:33 Güncelleme Tarihi: 27.3.2015 16:58
Kadınlar topluma çevre bilincini kazandıracak
Türkiye'de ilk kez uygulanacak olan 'Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi' çevre kirliliğini azaltmak konusundaki mücadelede toplumun yapı taşlarından biri olan kadının çevre bilincini artırarak ailede ve nihai olarak toplumda sağlıklı bir çevre oluşturmayı amaçlıyor. Zeytinburnu Belediyesi'nin koordinasyonunda, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ÇEVKO Vakfı ortaklığında hazırlanan 'Evlerden Evrene Çevre Bilinci' projesinde, sahada bulunarak 5 bin kadının bilinçlenmesini sağlayacak kadınlar eğitimlere başladı. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nde katılımcılara eğitim becerileri üzerine eğitimler veriliyor.

Atık toplama konusunda yaşanan sorunların projeyi geliştirmelerine neden olduğunu ifade eden Proje Koordinatörü İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Perihan Eren Bana, "Atıklar, sokak toplayıcıları tarafından toplanıyor. Çöpler etrafa saçılıyor. Sonuçta rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkıyor. Kişilerin ve geri dönüşüm tesislerinde çalışan insanların sağlığı açısından da bu durum çok zarar verici oluyor. Katı ambalaj atıklarının organik atıklardan ayrı bir şekilde toplanması gerekiyor. Katı ambalaj atıklarının ekonomiye geri kazandırılmasının hem ekonomiye hem de toplayıcıların daha sıhhi koşullara ulaşabilmelerini, geri dönüşüm tesislerinin daha kaliteli dönüşüm malzemesi edinmelerini sağlıyor" dedi.

ÇEVRE BİLİNCİ KAZANAN ÖDÜLLENDİRİLECEK

Çeşitli yarışmalarla destelenecek projede çevre bilinci en çok kazanan kadın da ödüllendirilecek. Proje kapsamında düzenlenen yarışmaları kazananlar ailecek gidebilecekleri seyahatler ile ödüllendirilecek. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nde sahada 5 bin kadını eğitecek kadınlara eğitim verdiklerini belirten Proje Koordinatörü Perihan Eren Bana, "Proje 5 bin ev kadınına çevre duyarlılığı konusunda eğitim vermeyi amaçlıyor. Biz bu eğitimi şelale eğitimi şeklinde tasarladık. Burada şu an 5 bin kadını eğitecek kadınlara eğitim veriliyor. 2 yıl içerisinde 5 bin kadına ulaşacağız. Kadınlarımız daha sonra sahada, okullarda ve Zeytinburnu Belediyesine bağlı bilgi evlerinde ev kadınlarına üç yarım günlük çevre farkındalığı aşılamak amaçlı eğitim verecekler. Bu arada kadınların sosyal anlamda da desteklenmelerini istedik. Sponsorlarımız sayesinde onlar için müze biletleri aldık. Koordinatör kadınlarımız yardımıyla müzelere gidebilecekler. Onların aynı zamanda sosyal çevrelerini de zenginleştirilmiş olmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

Doğayı katletmeyi durdurduk dediğimizde çok geç kalmış olacağız' diyen Proje eğitmenlerinden İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Filiz Albayrak, "Doğayı korumanın gerekliliği her geçen gün artıyor. Öyle bir noktaya geldik ki 'Tamam doğayı katletmeyi durdurduk' dediğimizde çok geç kalmış olacağız. Bu nedenle Zeytinburnu Belediyesi'nin yapmış olduğu bu çalışmayı çok önemsedik. Koordinatörümüz Perihan Hoca bizden eğitim için destek isteyince memnuniyetle bunu kabul ettik. Bir grup kadın arkadaşımıza eğitim vereceğiz ve onlar da alana dağılıp evlerdeki kadınlarda davranış değiştirmeye çalışacaklar. Özendirici birtakım ödülleri olacak. İşin en önemli yanı bu ekipten herkes bir kadında bir davranış değiştirse yeterli olacaktır" ifadelerini kullandı.

İnsanların çevre sorunlarını görmezlikten geldiğini belirten Dr. Filiz Albayrak, "Günümüzde çevre bilinci önemsenmiyor. Herkes çevre sorunlarının farkında fakat görmezlikten geliyor. Belki bu proje ile onların bunları görmesini sağlayacağız. Bu tek başına olmayacak. Zeytinburnu Belediyesi'ni başka belediyeler de takip ederler diye düşünüyorum. Evdeki davranışı değiştirmek kadına ulaşmakla olacaktır" dedi.

"BİR NESLİ UYANDIRMAK BİR KADINI UYANDIRMAKTAN GEÇİYOR"

Sahada görev alarak 5 bin kadını eğitecek olan kadınlar da bu projede yer almaktan dolayı mutlular. Bir nesli uyandırmak için öncelikle bir kadını bilinçlendirmek gerektiğini söyleyen proje katılımcısı 44 yaşındaki Dilek Kasapoğlu, "Bir kadını uyandırmak demek birkaç çocuğu ve nesli de kurtarmak demektir. O nedenle kadınların harekete geçmesi adına bu projeye katıldım. Yaşadığımız yerlerdeki kadınları bilinçlendirmeyi hedefliyorum. Önemli olan gelecek nesilleri uyandırarak çevre konusunda bizden daha iyi olanları yakalamak" diye konuştu.

Çevre bilinci konunda ülke olarak kötü olmadığımızı vurgulayan bir diğer proje katılımcısı Sonay Demirci (44), "Biz yaşarken çok olumlu yaşadığımızı ve her şeyi çok olumlu yaptığımızı düşünüyoruz. Aslında birçok şeyi biliyoruz ama yaşam mantığı haline getirmediğimizden hep atlıyoruz. Bu iş yoğunluğundan yaşamdaki hızlı hareketliliğimizden olabiliyor. Yaşantı olarak bunu felsefe olarak yaşamın içine sokup bunu yaşamayı çevremdekilere bunu öğretmeyi hedefliyorum. Öncelikle bu mantığı benim çok iyi kavramam gerekiyor. Benim bunu kendi yaşamıma bilinçli bir şekilde sokmam gerekiyor. Daha sonra çevremi zevkle bilinçlendirmem gerekiyor. Bunu öğrenmeye geldim. Birkaç ülkede bulundum ve çevre bilinci konusunda çok da kötü olmadığımızı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

PROJEYE NASIL KATILABİLİRSİNİZ?

Zeytinburnu ilçesinde yaşayan kadınlar, en yakın okula başvurarak buralarda bulunan koordinatörler yardımıyla eğitime kayıtlarını yaptırabilecekler. Her okuldan yardım alabileceklerini belirten Perihan Eren Bana, "Zeytinburnu ilçesinde yaşayan kadınlar en yakın okula başvurup bu konuda eğitim almak istediklerini söylerlerse mutlaka orada bir koordinatör onlarla bağlantı kuracaktır. Çünkü neredeyse her okulda bir koordinatörümüz var. İlkokullarda daha sık çalışıyoruz. Kadınlar proje kapsamında yarışmalarda ödül kazanma hakkına da sahip olacaklar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar topluma çevre bilincini kazandıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN