Türkiye'de kar yağışının azalmasının sebebi ne?

Giriş Tarihi: 8.1.2015 15:06 Güncelleme Tarihi: 8.1.2015 15:07
Türkiye'de kar yağışının azalmasının sebebi ne?

Türkiye'de özellikle büyükşehirlerde kar yağışı oranı önemli ölçüde azaldı. Peki bunun sebebi ne? Uzmanlara göre bunun iki nedeni var.

Türkiye dondurucu bir havanın etkisi altına girdi. Ülke genelinde kar yağışı ve don etkili olurken, birçok ilde termometreler eksileri gösteriyor. Hava sıcaklıkları sıfırın altında 10 dereceye kadar düştü.

İzmir, Samsun gibi büyükşehirlerde son 50-60 yılın en soğuk kışı yaşanıyor. En son 1964 yılında dondurucu soğuklarla mücadele eden İzmir, son 50 yılın en soğuk kışını yaşıyor. İzmir'de tam 51 yıl sonra ilk kez hava sıcaklığı sıfırın altında 7 dereceyi gösterdi. Samsun'da ise yarın son 60 yılın soğuk rekorunun kırılması bekleniyor. Birçok ilimizde bu iki ilin kaderini yaşıyor.

Dondurucu bir soğuk var ama kar çok az. Bu dondurucu soğuklara, Meteoroloji'den yapılan onca uyarılara rağmen; özellikle de İstanbul gibi büyükşehirlerde beklenen yoğunlukta kar yağmadı. Sadece yüksek kesimlerde kar görülüyor. Şehir merkezlerinde yağan kar ise çok az süre sonra eriyor.

Dondurucu soğuklara rağmen karın yağmayışı, yağan çok az karın ise çabucak erimesinin sebebi ne? İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu'na göre bunun iki sebebi var. Biri şehir ısı adaları; Yani çeşitli nedenlerden dolayı fazla ısınan şehirler. İkincisi ise Küresel ısınma…

HAVANIN ANİDEN SOĞUMASI SÜRPRİZ DEĞİL

Dünyanın her yerinde meteorolojik rekorların kırıldığını, Türkiye'de de bu rekorların kırılmasının normal olduğunu ve bu durumun normal karşılanması gerektiğini anlatan Kadıoğlu, Türkiye'de sıcaklığın aniden düşmesinin sebebinin Kuzeydeki soğuk havanın bir oluk halinde Mısır'a kadar inerken İzmir gibi şehirlerde ani soğuklara neden olduğunu söyledi.

FARKLI HAVA ŞARTLARININ SEBEBİ NE?

Kadıoğlu farklı illerde farklı hava şartlarının ortaya çıkma sebebini ise şuna bağladı: ''Bu durumun belirgin bir nedeni yok. Atmosfer çok kaotik bir ortam, binlerce faktör var orda. Bu faktörler birbirleriyle etkileşiyorlar. Bu şekilde değişik hava durumları ortaya çıkıyor. Hiçbir yerde hava şartlarının birbirine benzememesinin, değişik hava durumlarının ortaya çıkma sebebi bu…''

BİR KELEBEĞİN KANAT ÇIRPMASI FIRTINANIN SEBEBİ OLABİLİYOR

Kadıoğlu: ''Hava çok kaotik bir ortam. Bir yerde bir kelebeğin kanat çırpması bile bir ay sonra dünyanın başka bir yerinde bir fırtınanın nedeni olabiliyor'' dedi.

KARIN AZALMASININ İKİ SEBEBİ VAR

Kar yağışında dünyanın her yerinde 1980 beri bir azalma olduğunu söyleyen Kadıoğlu, bunun nedenlerini şöyle açıkladı:

''Kar yağışının azalmasının iki nedeni var. Biri şehir ısı adaları… Şehirler bulundukları yerde bir ısı adası özelliği gösteriyor. Bütün yağışlar aslında kar olarak başlar.

ŞEHİRLERDEKİ BETONLAŞMA KAR YAĞIŞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Gün içinde kar yağıyor ama; büyük kentlerde kar yağarken havada eriyip, yağmur olarak iniyor. İstanbul gibi büyükşehirlerde kar erimese bile bu şartlar altında yerde tutması çok zor oluyor. Çünkü büyük kentler, küçüklere oranla çok daha sıcak oluyor. Her taraf beton… Bu nedenle ısı daha fazla oluyor.

DÜNYANIN HER YERİNDE BİR ISINMA SÖZ KONUSU

İkinci neden ise Küresel iklim değişikliği… Dünyanın genelinde, özellikle de bizim enlemlerimizde bir ısınma söz konusu. Kar soğuk havada yere ulaşabilen bir yağış. Hava sıcaklığı bir derece artarsa, dağların tepesindeki kar ölçüsü 150 metre tepeye doğru kayıyor.

Bu da birçok şeyi, özellikle kar turizm tesislerini etkiliyor. Şuanda dünyanın birçok ülkesinde 1500 metrenin altındaki kar turizm tesislerine bankalar kredi vermiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de kar yağışının azalmasının sebebi ne?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN