Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sorgun’da Çanakkale Şehitler Abidesi Maketi Törenle Açıldı

Giriş Tarihi: 11.3.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Sorgun’da Çanakkale Şehitler Abidesi Maketi Törenle Açıldı
’ın Sorgun ilçesinde Çanakkale Zaferinin 100.Yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde ilçe merkezi Salih Paşa Camii önüne yüksekliği 4 metre 17 santim ve 9 metrekarelik bir alana ‘Çanakkale Şehitler Abidesi Maketi’ yapıldı.
Maketin açılış törenine Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Garnizon Komutanı Jandarma Kurmay Binbaşı Özgür İpek, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. Tören saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Ardından kuran-ı kerim okundu. Törenin açılış konuşmasını yapan Sorgun Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Işık, Çanakkale Zaferin 100.yılında halkın dikkatini çekmek farkındalık oluşturmak amacıyla, bu maketin yapıldığını, maketin ilçe merkezinde iki hafta duracağını söyledi. Işık,“100.Yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde Ticaret Meslek Lisesi olarak hazırlamış olduğumuz Çanakkale Şehitler abidesi maketi açılış törenine hoş geldiniz diyor programımıza katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Maketimiz asıl abidenin 1/10 ölçeğinde küçülterek çelik konstrüksiyon üzerine plastik kaplama şeklinde yapılmıştır. Yüksekliği 4 metre 17 santim, asıl abidenin yükselliği ise 41 metre 70 santimdir. Kapladığı alan ise yaklaşık 9 metrekaredir. Maket bugünden itibaren iki hafta süreyle burada sergilenecektir. Bu çalışmaya başlarken hedefimiz zaferin 100.yılında halkımızın dikkatini çekmek farkındalık yaratmaktı. Bu hedefimize daha hazırlık aşamasında eriştiğimizi rahatlıkla ifade edebilirim. İnşallah maketimizin sergileneceği iki haftalık süre sonunda yolu buradan geçen her vatandaşımız bu yılın Çanakkale Zaferinin 100.yılı olduğunu hatırlayacak ve birçoğu şehitlerimizin ruhuna bir Fatiha okuyacaktır” dedi.
Sorgun İlçe Kaymakamı Ali Arslantaş ise , Çanakkale’yi hiç görmemiş, görememiş, oraları ziyaret edememiş kişiler için en azından o havayı teneffüs edebilmeleri için hazırladıkları bu maketi büyük bir coşkuyla açtıklarını söyledi.
Belediye Başkanı Ahmet Şimşek ise, Sorgun’un merkezinde geçen herkesin Çanakkale’deki şehitlerimiz anacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorgun’da Çanakkale Şehitler Abidesi Maketi Törenle Açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN