’ın Lök Köyünde Çiftçiler Fasulye Üretimine Yöneldi

Giriş Tarihi: 19.7.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Yozgat’ın Lök Köyünde Çiftçiler Fasulye Üretimine Yöneldi
’ın Lök köyünde çiftçiler, fasulye üretimine yöneldi.
Yozgat’ın Lök Köyünde hububattan istediği karı elde edemeyen çiftçiler, daha verimli ve karlı olan fasulye üretimine yöneldi. Hem nadas alanlarının değerlendirilmesi hem de gelirlerini artırmak için fasulye üretimine başlayan çiftçilerden Menderes Doğdu, “Hububatın masrafı çok fazla, ürettiğimiz ürün neredeyse masrafını dahi karşılamıyor. Geçen yıl havalar kurak geçti ürün fazla olmadı, bu sene yağışlar bol oldu ürünler iyi çıkıyor fakat fiyatlar çok ucuz çiftçi yine zarar ediyor. Bu sebeple bizde hem nadas alanlarının değerlendirilmesi hem de daha fazla gelir elde etmek amacıyla bu yıl 40 dekar fasulye ekimi yaptık. Şuanda ürün çok iyi inşallah hasat zamanına bereketli bir verim elde ederiz” dedi.
35 dekar kuru fasulye 5 dekar ayşekadın fasulye diye bilinen yeşil fasulye olarak ektiklerini ifade eden Doğdu,” Fasulye üretimi çok zahmetli, sürekli uğraşman gerekiyor, içerisindeki yabani otlarla mücadele etmen gerekiyor, sulamak gerekiyor, çok uğraşıyoruz inşallah emeğimizin karşılığını alacağız. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde ise ayşekadın fasulyenin ilk hasadını yapacağız” diye konuştu.
Hakan Kaya’da köyde genelde buğday ve arpa ekiminin yapıldığını belirterek, “Buğday ve arpanın yanında nohut, mercimek, ayçiçeği, aspir ekimi yapılıyor. Biz ise bu yıl fasulye ektik. Sadece hububat ekmek çiftçiyi zarar ettiriyor. Çünkü hububatta verim yüksek olunca fiyat düşüyor, mevsim kurak geçince verim olmuyor, her iki şekilde de çiftçi zarar ediyor. Hububatta yaptığımız masrafı dahi karşılayamaz durumdayız. Gübre, mazot fiyatı yüksek, fiyat düşük olunca zarar kaçınılmaz oluyor. Bu sebeple hem nadas alanların değerlendirilmesi hem de ek bir gelir elde etmek amacıyla 40 dekar fasulye ektik. İnşallah verdiğimiz emeğimizin karşılığını alırsak önümüzdeki yıl daha fazla ekeceğiz” diye konuştu.
Fasulyenin hububata göre çok zahmetli olduğunu ifade eden Kaya, “Hububat tamamen makine yöntemiyle ekilip biçiliyor. Fasulye ise tamamen beden gücü gerekiyor. Ektikten sonra içindeki yabani otların temizlemesi, sulanması, fasulyenin toplanması beden gücüyle yapılıyor. Çok çalışıyoruz, inşallah emeğimizin karşılığını alırız. Fasulye ile birlikte ayrıca domates, salatalık ve kabak üretimi de yapıyoruz. Bizim gibi köyde çok sayıda fasulye ekimi yapan var, fakat 40 dekar ile en çok ekim yapan biziz. Beklediğimiz verimi alabilirsek gelecek yıl daha fazla ekim yapacağız” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yozgat’ın Lök Köyünde Çiftçiler Fasulye Üretimine Yöneldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN