TKDK ’ta İpard Yatırımları Toplu Açılış Törenini Gerçekleştirdi

Giriş Tarihi: 18.10.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 18.10.2015 15:07
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ’ta IPARD Yatırımları Sözleşme İmzalama ve Toplu Açılış Töreni düzenledi.
Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, daire müdürleri ve çiftçiler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, 2011 yılının Ağustos ayından itibaren kırsal alanlara gerçekleştirilen yatırımlara destek vermeye başlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, şu ana kadar 11 bin projeye destek sağladığını söyledi. Nazlı, “Bu 11 bin proje ile yaklaşık 6 milyar TL değerinde yatırım yapılmasına vesile olduk. Faaliyete geçen işletmelerde 45 bin kişiye istihdam sağlandı. Bu 11 bin projenin hayata geçmesi ile 100 bin üzerinde bir istihdam hedefliyoruz” dedi.
Yozgat’a sağlanan hibe desteklerini anlatan Nazlı, “Yozgat, IPARD projelerinden en fazla faydalanan ilimiz. İlimizde 256 proje ile sözleşme imzaladık. Bunlardan 180 tanesi faaliyete geçmiş durumda. Seneye Temmuz ayında tüm projeler bitmiş olacak. İlimizde şu ana kadar 232 milyon liralık yatırım gerçekleştirilmiştir ve bunun 132 milyon lirası hibe olarak yatırımcılarımıza verilmiştir. 16 bin makine-ekipman desteği sağlanmıştır. Bunun dışında ilk defa Yozgat’ta kendimize ait bir Koordinatörlük binamız olacak” diye konuştu.
Yatırımcıları yeni çağrı döneminde yatırım yapmaya davet eden Nazlı, “15. Çağrı ilanına çıktık. 30 Ekime kadar başvuruları kabul edeceğiz. Tüm hemşeHrilerimizden isteğim İl Koordinatörlüğümüze gelin bilgi alın ve proje hazırlayarak vermiş olduğumuz bu hibelerden siz de faydalanın. IPARD II Programının hayata geçmesi ile de yenilenebilir enerji, makine parkları ver yumurta tavukçuluğu gibi yeni destek alanlarını destekleyeceğiz. Tüm vatandaşlarımızı bu desteklerden faydalanmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Daha sonra konuşan Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı’da, TKDK’nin Yozgat’a büyük bir katkı sağladığını söyledi.
TKDK İLE YOZGAT DAHA DA GELİŞECEK
Eski Başbakan Yardımcısı ve Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ’da yaptığı konuşmada sağladığı desteklerden dolayı Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumuna teşekkür ederek, “TKDK tarafından sağlanan destekler ile Yozgat’ımız gelişiyor, daha da gelişecek. Yozgat, TKDK desteklerinden en çok faydalanan ilimiz olmuş. 232 milyon liralık yatırım yapılmış ve 256 insanımız proje hazırlayarak TKDK’dan hibe almış. Yani bu 256 iş adamı demek, 256 yeni istihdam alanı demek. Bu yatırımların faaliyete geçmesinde özveri ile çalışan ve projelerin sonuçlanmasında büyük emekleri olan, ilimizden gelen projelere pozitif ayrımcılık yaparak problemlerimiz ile özel olarak ilgilenen TKDK Başkanı Sayın Ali Recep Nazlı’ya huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.
Türkiye’nin değerlerine vurgu yapan Bozdağ, “Türkiye’nin bitmez tükenmez hazinesi birlik, beraberlik, kardeşliği ve huzurudur. Ülke olarak bu hazineye sahip çıkmak bizlerin en önemli vazifesidir. Bu vazifeyi yerine getirmekte gevşek davranmayalım” diyerek sözlerini tamamladı.
Tören, 14. Çağrı döneminde sözleşme imzalamaya hak kazanan 37 başvuru sahibi ile sözleşme töreni yapılması ve hibe desteği sağlanan işletmelerden 10 tanesine temsili çek verilmesinin ardından kurdele kesimi ile son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TKDK Yozgat’ta İpard Yatırımları Toplu Açılış Törenini Gerçekleştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN