Okulda Deprem Tatbikatı

Giriş Tarihi: 23.3.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 12:36
Okulda Deprem Tatbikatı
İzmit’te 17 Ağustos Marmara depreminde enkazdan sağ kurtarılan öğretmen Serdar Güneş, ’ta görev yaptığı Karaelmas Ortaokulu’nda öğrencilerin olası bir depreme karşı hazırlıklı olmalarını sağlamak amacıyla deprem tatbikatı düzenlenmesine öncülük etti.
Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen tatbikatta senaryo gereği alarmın çalmasıyla birlikte öğrenciler binayı boşalttı. Gelen İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, 3 katlı okulun ikinci katında mahsur kalan bir öğrenciyi sedye ile pencereden halat yardımıyla aşağıya indirdi. Daha sonra bir AFAD Görevlisi okulun yanında bulunan bir yere saklanarak üzerine battaniye örttü. AFAD’ın asker gibi eğitilen arama ve iz sürme köpeği Afet saklanmış olan görevliyi buldu. Tatbikatın son bölümünde Afet, öğrencilere küçük bir gösteri de yaptı. Komutlarla AFAD görevlisinin üzerinden atlayıp, topla oynayan Afet’i öğrenciler ilgiyle izledi.
Yaklaşık 280 öğrencinin katıldığı tatbikatın yapılmasına öncülük eden, Karaelmas Ortaokulu Sivil Savunma Kulübü danışman öğretmeni de olan görsel sanatlar öğretmeni Serdar Güneş, 17 Ağustos 1999 depreminde eşiyle enkaz altında kaldıklarını ve sabaha karşı sağ olarak kurtarıldıklarını söyledi. Öğrencilerin de olası bir depreme karşı hazırlıklı olmalarını sağlamak amacıyla tatbikat düzenlediklerini belirten Güneş, Yaşayarak edindiğim tecrübeyi aslında öğrencilere anlatmak istedim. Yaşanabilecek afetlerde nasıl davranılması gerektiğini göstermekti amacımız” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okulda Deprem Tatbikatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN