Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üç Kişinin Öldüğü Davada 32. Celsede Yine Karar Çıkmadı

Giriş Tarihi: 6.4.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:14
2009 yılındaki muhtarlık seçimleri sırasında Van’da 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan kavganın ardından 3 kişinin öldüğü, 3 kişinin de yaralandığı silahlı saldırıya ilişkin 17 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Güvenlik gerekçesiyle Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 32. celsesi görülen duruşmaya, sabah erken saatlerde tutuklu bulundukları Zonguldak Beycuma M Tipi Cezaevi’nden Zonguldak Adliyesi’ne getirilen tutuklu sanıklar Halis G., Kasım K., İkram B., Gürgin A.,katıldı. Tutuksuz sanıklar Zeki B., Memduh K. ve taraf avukatları da mahkeme salonunda hazır bulundu. Tutuklu sanıklar davaya ilişkin savunmalarında bir değişikliğe gitmediklerini ve beraat talep ettiklerini söyledi.
SAVCI 12 SANIK İÇİN 3 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİŞTİ
Sanıkların ve taraf avukatlarının savunmalarının ardından esas hakkındaki görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki görüşünü bir önceki duruşmada bildirdiği görüşü tekrar ettiğini söyledi. Duruşmanın 31. celsesinde, savcının mahkeme heyetine sunduğu mütalaada, sanıklar Halis G, Abdulhekim Y., Mehmet Kasım B., Ahmet A., Memduh K., Mustafa B., Tahir A., Kasım K., İkram B., Enver B., Gürgin A., Mehmet B. için fikir ve eylem birliği içerisinde, kan gütme saiki ile 3 kişiyi öldürmek suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve kan gütme saiki ile adam öldürmeye teşebbüs suçundan 6 kez ayrı ayrı 13 ila 20 yıl arası hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep ve mütalaa edilmişti. Diğer sanıklar Refika G., Recep K., Savcı B., Zeki B. ve İmdat B. için ise suça katıldıklarına ilişkin yeterli delil ve kanıt olmadığından ayrı ayrı beraat kararı verilmesi yönünde mütalaasını mahkeme heyetine sunmuştu.
Davaya katılan mağdurların da söz verildiği duruşmada söz alan Ahmet Eskioba, sanıkların hepsinin suçu işlediklerini ifade ederek, “Biz 9 ay boyunca evimizden çıkmaya korktuk. Hayvanlarımızı bile dağa gönderemedik. Evimizde yiyecek ekmeğimiz yok. Bu sanıklar yüzünden baba toprağımızı terk etmek zorunda kalıyoruz. Tahliye edilen sanıklar bizi hala tehdit etmeye devam etmektedir” dedi. Bir başka mağdur Cesim Eskioba ise, “Sanıklar yakınlarımızı öldürüp bizi yetim bıraktılar, mağdur ettiler. Mahkemenin adaletine güveniyorum” şeklinde konuştu.
Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen dava 27 Nisan 2015’e ertelenirken, tutuklu sanıklar; Halis G., Kasım K., İkram B., Gürgin A.’nın tahliye taleplerinin reddine, tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.
OLAY
Van’ın Erçek beldesine 10 kilometre uzaklıktaki 175 haneli, bin 350 nüfuslu Ilıkaynak köyünde yaşayan 3 aile arasında 29 Mart 2009’daki muhtarlık seçimi sırasında çıkan kavgada 1 kişi ölmüştü. Olayın ardından 26 Aralık 2009’da Van’dan köye giden ve içinde 9 kişinin bulunduğu iki otomobile uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu Aziz E., oğlu Eyüp E. ve İbrahim E. hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üç Kişinin Öldüğü Davada 32. Celsede Yine Karar Çıkmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN