Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zihinsel Engelli Gençlerin Tiyatro Gösterisi Büyüledi

Giriş Tarihi: 20.5.2015 15:28 Güncelleme Tarihi: 20.5.2015 15:31
Eğitim-İş Çaycuma Temsilciliğinin katkılarıyla "Sınır" adlı tiyatro oyunu Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezinde izleyicilerle buluştu. Zihinsel engelli gençlerin oynadığı oyun çok beğenildi.
İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Turgay Tanülkü’nün danışmanlığını yaptığı, Muzaffer İzgü’nün yazdığı ve Erdem Öksüz’ün yönettiği ‘Sınır’ adlı tiyatro oyunu, Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Zihinsel engelli oyuncular Nazım İriç ve Mustafa Türker sahne performanslarıyla büyük beğeni topladı ve bu özel insanların tiyatro gibi uğraşılar sayesinde topluma kazandırılabileceğini kanıtladı.
Sendika temsilcisi Olcay Özyurt tiyatro sonrası konuşmasında şunları dile getirdi:"Çaycuma Eğitim-İş sendikası temsilciliği olarak topluma olan hizmet borcumuzu, toplumu aydınlatma görevi olarak üstlendik. Toplumun bakış açısını değiştirebilmek, farkındalıkları oluşturabilmek amacıyla insanımıza hizmet etmenin onurunu yaşarken bizler engelli insanlarımızı olduğu gibi kabul etmek ve yaşamsal zorluklarını yok edemesek de en aza indirebilmek zorundayız.Engelli olmak bir engel değildir. Asıl engel kişinin beynindedir. Onları topluma kazandırmak insan olarak bizim birinci görevimizdir. Yapılan istatistiki bilgilere göre dünya nüfusunun ve aynı zamanda Türkiye nüfusunun % 12 sini Engelliler oluşturmaktadır. 76 milyonda 9,1 milyon insanımız engellidir. Engelliler özellikle toplumun kendisine yönelik olumsuz tutumlarından dolayı kendini içe kapanmakta; işe yaramama, yetersizlik, güvensizlik, endişe, ümitsizlik ve korku gibi duygular yaşamaktadırlar. Bireylerin en büyük engeli topluma karışmakta çok zorlanmalarıdır .
Değerli misafirlerimiz sevgi ve mutluluk her şeyin ilacıdır. Paylaşarak çoğalır. Bizde bu sevgiyi paylaşmak ve çoğaltmak için buradayız. Eminim ki bu akşamdan sonra daha farklı olacağız. Onları yaşamın her alanında görmek istiyoruz. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası olması nedeniyle hafta boyunca ilçemiz ve Türkiye’mizde hatırlanan engelli kardeşlerimizi yalnızca bu hafta değil insan yaşamı boyunca empati yapılarak hatırlanması hususunda tüm insanlığın dolayısıyla devletimizin hassasiyet göstermesini sorunların acil olarak giderilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zihinsel Engelli Gençlerin Tiyatro Gösterisi Büyüledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN