Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülkü Ocakları Doğu Türkistan’ı Unutmadı

Giriş Tarihi: 4.7.2015 18:38 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 09:09
Zonguldak Ülkü Ocakları Doğu Türkistan’ı Unutmadı
Ülkü Ocakları İl Başkanlığı üyeleri, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki uygulamaları düzenlenen basın açıklaması ile protesto etti.
Kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde toplanan grup, ellerindeki afiş ve pankartlarla Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslüman Türklere zulüm uygulayan Çin yönetimi aleyhine sloganlar attı.
Madenci Anıtı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında açıklamalarda bulunan Ülkü Ocakları Zonguldak İl Başkanı Özgür Kurt, Doğu Türkistan’da uzun yıllardır devam eden zulüm içerisinde Müslüman Uygur Türkleri’nin yaşam mücadelesi verdiğini söyledi.
Modern dünyanın gözleri önünde Uygur Türklerine sistematik olarak işkence edildiğine vurgu yapan Kurt, “Müslüman Türk olmayı başlı başına bir tehdit ve suç sayan Çin, Uygur gençlerini sorgusuz sualsiz gözaltına almakta ve bu gözaltılar ya idam ya da işkence sonucunda katliamla sonuçlanmaktadır. Her ramazan ayında baskı ve sindirme politikalarına yenilerini ekleyen Çin, Uygur Türkleri’nin oruç tutmalarını engellemek için türlü zorluklar çıkarmaktadır. Müslüman gençler alkol kullanmaya zorlanmaktadır. Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın milli ve manevi değerlerine karşı adete bir yıkım gerçekleştirilmekte, ata yurdumuzdan hem Türk varlığı hem de Türk izleri silinmeye, yok edilmeye çalışmaktadır. Aziz milletimizi, işkenceyi kendisi için bir yol seçen ve hukuk dışı uygulamalarıyla bilinen Çin’in zulmüne ’dur’ demeye çağırıyoruz ifadelerini kullandı.
Basın açıklamasının ardından bir süre slogan atan grup daha sonra dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zonguldak Ülkü Ocakları Doğu Türkistan’ı Unutmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN