Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4 Çevrecinin Mağara Eylemi

Giriş Tarihi: 27.7.2015 18:48 Güncelleme Tarihi: 28.7.2015 00:15
4 Çevrecinin Mağara Eylemi
’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde bulunan Kızılelma Mağarası’nın bakımsız olduğu gerekçesiyle 4 kişi Valilik önünde eylem yaptı.
Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesindeki 6 bin 600 metre uzunluğundaki, Türkiye’nin en büyük üçüncü mağarası olan Kızılelma Mağarası’nın bakımsız olduğu gerekçesiyle büyük tehlike arz ettiğini iddia eden grup Zonguldak Valiliği önünde oturma eylemi gerçekleştirdi. Engin Zaman isimli doğa gezgini ve mağara araştırmacısı tarafından tek başına başlatılan eylem çevredeki vatandaşların da desteğiyle 4 kişi olarak devam etti.
"ÖZEL KALEME DİLEKÇE VERDİM, KİMSE İLGİLENMEDİ"
Oturma eylemi öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Engin Zaman, daha önce Zonguldak Valiliği Özel Kalem Müdürüne mağaranın 150 metre ilerisinde ağaç ve odun parçalarının biriktiğini ve tehlike oluşturduğu hakkında rapor sunduğunu, çözüm için proje ürettiğini ancak dikkat alınmadığını iddia etti. Zaman, “Mağara araştırmacısı olarak son 10 yıldır sürekli uyarıyoruz. 50-100 Bin TL ile bu işi kurtaracakken şimdi 1 milyon gibi bir rakamla bile kurtarma şansımız yok. Kaldı ki parayla bir şeyleri çözebilsek bile orada insanların canı yanarsa, ölümlü bir vaka olursa bunun hesabını kim verecek? Bedelini kim ödeyecek? Bir doğa sporcusu olarak araştırdım, gördüklerimi bir rapor haline getirerek uyardım” şeklinde konuştu.
Engin Zaman ve beraberindeki 3 kişi basın açıklamasının ardından oturma eylemi gerçekleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 Çevrecinin Mağara Eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN