Yeni yöntemle tehdit olmaktan çıkacak

Giriş Tarihi: 6.4.2016
Yeni yöntemle diyabet tehdit olmaktan çıkacak

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi, çağın belası e tıp dünyasını sarsacak bir çözüm getirdi. Diyabet artık kapanmayan ve kaybedilen uzuvlarla son bulmayacak

Kamu Hastaneleri 2. Bölge Genel Sekreterliği Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi ik nöropati hastalığı için "sinirlerin serbestleştirilmesine" dayanan bir teknik geliştirdi. Diyabete neşter vuracak yöntem, hastaların yüzde 85'inin uzuvlarını kesilmekten kurtarırken, yüzde 25'inin de "hissizlik" problemini çözecek. Yöntemi bulan Uzman Dr. Fatih Tekin, SABAH 'ya yaptığı açıklamada, "Temelde sinirler üzerine yoğunlaşılan yöntemle tarihi bir başarı elde ettik" dedi.

TİP 2'YE TARİHİ ÇÖZÜM
Tekin, "Aslında bu cerrahi bir yöntem, sinirlerin serbestleştirilmesi operasyonu diyebiliriz. Bu tekniği bir araştırmam sırasında buldum. Tekniğin Türkiye'de merkezi olarak yapıldığı tek referans hastaneyiz. Dünyada da ABD'li bir profesör hayata geçirdi. Artık hastaların büyük çoğunluğu koruyucu duyuyu kazanırken ağrılardan da kurtuluyor. Yine uzuv kesimi de tarih oluyor. Sinirsel tutulum ve diyabetin bir türü olan ayak nöropatisi, hastaneye yatışların yüzde 25'ini oluşturmaktadır. Yüzde 85 oranında da uzuv kaybıyla sonuçlanmaktadır. Ameliyat ettiğimiz vaka sayısı 250'yi geçti. Dünyada en fazla bu ameliyatı yapan 2'nci ülkeyiz" dedi.

20 YILLIK DERDE DEVA OLDU
Tekniği duyanların hastaneye akın ettiğine dikkat çeken Tekin, "İstanbul'dan bir hasta geldi, başvurduğu yerler 'Böyle bir cerrahi yok' demiş. Biz tedavi ettik, 20 yıllık derdi bitti, 6 ay içinde tamamen toparlanacak" diye konuştu. "Ayaklarım kesilmekten kurtuldu" diyen nöropati hastası Muzaffer Çelikdemir (61), "20 yıldır diyabet hastasıyım. Yıllarca hissiz el ve ayaklarla yaşadım. Uzun bir araştırmadan sonra tedavinin sadece Ankara'da yapıldığını öğrendim. Ameliyat oldum, 24 saat geçmeden ayağımda his açıldı, tepki veriyor. Ayağımda ne yara kaldı ne de uyuşma. Bu yöntemle elim ve ayaklarım kesilmekten kurtuldu" diye konuştu.

HİSLERİNİ YÜZDE 80 KAYBETMİŞTİ
Tekniğin devlet eliyle yapılmasının sağlık alanında gelinen noktayı özetlediğini belirten Op. Dr. Ömer Faruk Taner de, "Muzaffer beyin hisleri yüzde 80 oranında etkilenmişti. Elleri de tutulmuştu. Operasyonla 20 yıl sonra ayağına his geldi. Ayaktaki sinirleri açarak his kaybına son verdik" dedi. Taner, "Şekere bağlı olarak ayak altındaki uyuşma şikâyetiyle bu ameliyatı oldu, şu anda çok iyi. Bu tip şeker hastaları koruyucu duyularını kaybeder, ayaklarında ciddi açılır ve büyük oranda his kaybı yaşar. İşte biz bu durumda hastaya sinirlerin serbestleştirilmesi operasyonu yapıyoruz" dedi.

FAST FOOD ŞEKERİN AYARINI BOZDU
Diyabet rakamlarındaki son durumu da paylaşan Taner, "Şeker hastalığı özellikle tip 2 ülkemizde çok arttı, milli felaket haline geliyor" dedi. Taner, "Dünya Sağlık Örgütü'nün tüm uyarılarına rağmen hastalık her geçen gün artıyor. Beslenme alışkanlıklarımız çok bozuldu, fast food kültürü şekerin ayarını bozdu. Spordan uzaklaştık, aktivasyon oranımız düştü. Ülke bu hastalık nedeniyle ciddi ekonomik kayba uğrarken hastalar da uzuvlarının kesilmesi nedeniyle yarım kalıyor. İş gücü düşüyor ve protezle hayata devam ediyorlar. Çok yaygın ama sonuçları ağır bir rahatsızlık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yöntemle diyabet tehdit olmaktan çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN