Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Palmiye Ölümlerin Önüne Geçilmiyor

Giriş Tarihi: 21.3.2015 08:58 Güncelleme Tarihi: 21.3.2015 21:50
Palmiye Ölümlerin Önüne Geçilmiyor
’da etkili olan “Kırmızı Palmiye Böceği” Palmiye ağaçların “ Fenix” türlerini kuruttuğu belirtildi.
Aydın’ın özellikle sahil bölgelerinde Palmiye ağacını enkaz yığınına çeviren zararlıya karşı turizm işlenmecileri imkânlar ölçüsünde mücadele yapmalarına rağmen devasa Fenix türlerin kuruyarak devrilmelerinin önüne geçilmiyor.
Didim ilçesinde turizmci Metin Mitat, bölgede kırmızı Palmiye böceğin etkili olduğunu belirterek, turizm beldelerin sembolü haline gelmiş olan Palmiyenin kuruyarak yok olmalarının üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.
Mitat, “ Bölgede poilasyonu yüksek olan kırmızı Palmiye böceği özellikle Palmiye ağaçların Fenix türlerinde taç aksamına yakın yerden girerek yumurta bırakıyor. Gövde içinde önce larva olarak beslenmeye devam etmesinin ardında evre geçirerek lifleri koparmak suretiyle kozaya ve ardında ergileşmesi sonucu bitkiyi çökertiyor” dedi.
İlçe ganelinde çok sayıda Fenix türü Palmiye ağaçların kuruduğunu kaydeden Mitat, turizm tesislerin peyzaj alanlarında yer alan Palmiye ağaçların bazı işletmeciler tarafından imkânlar ölçüsünde böcek ilacı (insektisit) dozajında taç ve köke uygulanarak mücadele yapıldığını ancak bu uygulama ile zararlının yumurta bırakmasına engel olmaya çalışıldığını ifade etti.
Dünyada kırmızı palmiye böceği ile savaşma şeklinin tuzaklama yöntemi olduğu, feromon tuzakları Didim Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ait mühendislerince 15 ‘er günlük aralıklarla takip edilerek zararlının ilçe genelinde izlendiği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Palmiye Ölümlerin Önüne Geçilmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN