Türkiye'nin en iyi haber sitesi

22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri Günü

Giriş Tarihi: 22.3.2015 09:48 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 11:09
22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri Günü
Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle ani hastalanan insanlara ilk müdahaleyi yapan sağlık çalışanları olan Acil Tıp Teknisyenleri (ATT) ambulanslarda, hastanın güvenli ve sağlıklı şekilde hastaneye ulaştırılmasında önemli bir görev üstleniyor. Tabip Odası Başkanı Metin Aydın 22 Mart ATT günü dolayısıyla yaptığı açıklamada tüm Acil Tıp Teknisyenlerinin gününü kutladı.
Acil Tıp Teknisyenlerinin önemli bir görevi ifa ettiklerini, hastalanan ya da kaza geçiren kişiye yapılacak ilk müdahale çoğu zaman kişinin hayatta kalmasına yardımcı olduğunu belirten Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, “Bu önemli görevi üstlenen Acil Tıp Teknisyenleri de bireylerin kazaya uğraması ya da hastalanması halinde tıbbın gerektirdiği bilgi ve becerilerle ilkyardım hizmetleri uygulayan; hasta, yaralı, ya da kazazedenin sağlık merkezine ulaştırılmasını sağlayan sağlık mensuplarıdır. Ambulanslarda yaralının ya da hastanın güvenliğinden ve sağlık durumundan sorumlu olan Acil Tıp Teknisyenleri, hızlı ve dikkati çalışarak hastayı mümkün olduğu kadar hayati tehlike sınırının uzağında tutmaya çalışırlar.
Hastaya, sağlık merkezine ulaşmadan yapılacak ilk yardım çoğu zaman hayatını kurtaracak boyutlara ulaşır. Bu yüzden ilk yardımın en kısa sürede ve en etkin şekilde yapılması, kurtarılacak hayat sayısını da arttırır. Dolayısıyla mevcut durumun daha kötüye gitmesini önleyerek, kişinin hayatta kalmasını amaçlayan ve hastaların hastaneye ulaşana kadarki sürede sağlıklarını ve güvenliklerini sağlayan Acil Tıp Teknisyenlerinin hayatımızdaki önemi çok büyüktür’’ diyerek tüm Acil Tıp Teknisyenlerinin gününü kutladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri Günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN