Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık Bakanlığı İl İçi Yer Değişikliği Yönergesi Yayınlandı

Giriş Tarihi: 4.4.2015 07:38 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Sağlık Bakanlığı İl İçi Yer Değişikliği Yönergesi Yayınlandı
Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, Sağlık-Sen’in gündeme taşıdığı Sağlık Bakanlığı İl İçi Yer Değişikliği Yönergesinin yayınlandığını müjdeledi.
Sağlık Bakanlığı İl İçi Yer Değişikliği Yönergesi 24 Mart 2015 tarihi itibariyle yayınlanarak yürürlüğe girdi. Sağlı-Sen tarafından bu konunun il içi atama ve nakillerde sorunlar yaşadığı için Kurum İdari Kurul gündemine getirildiğini anımsatan Sağlık-Sen Şube Başkanı Baki Karaer, “Sendikamız tarafından yönerge ile ilgili hazırlanan rapor yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönerge İl Sağlık Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğünde görev yapanları kapsamaktadır. Atama dönemleri Mayıs ve Kasımdır. Öncelikle hizmet puanına göre, hizmet puanlarında eşitlik olması durumunda tercih sıralamasına göre, tercih sıralamasının aynı olması durumunda ise hizmet süresi fazla olana göre atama yapılacaktır. Mazeretler dışında aşağıdaki hallerde döneme bağlı kalmaksızın atama yapılabilecektir. İl merkezinden ilçe, belde ve köylere tayin talebinde bulunan personel standart ve PDC’nin uygun olması ve İl Müdürlüğü veya Müdürlükçe uygun görülmesi halinde döneme bağlı kalmaksızın naklen atama yapılabilir. Bulunduğu birimde standart fazlası olarak çalışan personelden, PDC’nin uygun olduğu birime standart fazlası personel kadar, döneme bağlı kalmaksızın naklen atama yapılabilir. Bu atamalarda atanacak personel sayısından fazla talep olması halinde hizmet puanı esas alınarak atama yapılır. Kendisinin veya kanunen bakmakla yükümlü olduğu eş, anne, baba veya çocuklarından birinin sağlık durumunun, bulunduğu yerde tehlikeye girdiğini veya görev yerinin değişmemesi halinde tehlikeye gireceğini, üniversiteler veya Bakanlık eğitim ve araştırma hastanelerinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirenler; döneme bağlı kalmaksızın il içerisinde yer değiştirebilirler. Ulaşım koşulları dikkate alınarak Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde belirtilen esaslara göre döneme bağlı kalmaksızın yer değişikliği yapılabilir. Aynı unvan ve branşta görev yapan personel, görev yaptığı kendi teşkilatı içerisinde standart ve PDC’nin uygun olması ve İl Müdürlüğü veya Müdürlükçe uygun görülmesi halinde döneme bağlı kalmaksızın karşılıklı olarak yer değiştirebilir. Görev yaptığı birimde PDC’de belirlenen sayıyı aşan personelin, hizmete yeni açılan tesisler için ihtiyaç duyulan personelin, görev yapılan sağlık kuruluşunun kapanması nedeniyle çalışan personelin atama dönemine bağlı kalmaksızın ve hizmet puanı esasına göre resen ataması yapılabilir” dedi.
Sağlık-Sen’in girişimleri sonucu yayınlanan yönergenin umut verici olduğunu kaydeden Karaer, “Bu Yönerge ile il içi atama ve yer değiştirmelerin düzene girmesi umut verici olmakla birlikte Kamu Hastane Birliklerinin Yönerge dışı bırakılması doğru değildir” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Bakanlığı İl İçi Yer Değişikliği Yönergesi Yayınlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN