Yöresel Otlar Ve Kırmızı Toz Biber Festivali Başladı

Giriş Tarihi: 4.4.2015 23:38 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Yöresel Otlar Ve Kırmızı Toz Biber Festivali Başladı
Efeler Belediyesi, Efeler Kent Konseyi ve Efeler Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin ortaklaşa düzenlediği ’Yöresel Otlar ve Kırmızı Toz Biber Festivali’ başladı.
Tepecik Mesire Alanı’nda düzenlenen Festival, sabah saatlerinde Zafer Meydanı’ndan Kent Meydanı’na gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile başladı. Yöreye ait kedirgen, sarmaşık, dalgan otunun yanı sıra kırmızı toz biberin tanıtımının yapılmasının planlandığı festival için açılış yapılarak Kent Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından Tepecik Mahallesi’ndeki mesire alanına Efeler Belediyesi tarafından vatandaşların servislerle mesire alanına gelmesi sağlandı.El sanatlarından yapılmış işlemelerin, yöresel otların, yöresel otlardan yapılmış gözleme ve tatlılar ile zeytinyağlarının bulunduğu çok sayıda standın açıldığı mesire alanına halkın ilgisi yoğun oldu.
Tepecik Mahallesi’ndeki mesire alanında düzenlenen festivale, Efeler Belediyesi Başkan Vekili Halis Günday, CHP Milletvekili Metin Lütfi Baydar, CHP Aydın Milletvekili Adayı Hüseyin Yıldız, Efeler Belediyesi Efeler Kent Konseyi Başkanı Dr. Tuncay Erdemir, Efeler Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Gülsevil Ergünoğlu, Söke Kent Konseyi üyeleri, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan, Aydın Lokantıcılar Odası Başkanı Ali Ongan, Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Fahlioğulları ve vatandaşlar katıldı.
"KEDİRGEN, SARMAŞIK VE DALGAN TANITILACAK"
Kadınların kendi bahçelerindeki yetiştirdikleri otları festival alanında sergilediklerini belirten Efeler Belediyesi Efeler Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Gülsevil Ergünoğlu, "Festivalimizde kedirgen, sarmaşık ve dalgan olmak üzere üç otumuzu ön plana çıkartıyoruz. Kırmızı toz biber de Aydın’a özgü bir ürün. Toz biber Eylül ayında ancak yapılabiliyor ancak burada toz biberi de anlatacağız. Festivali yapma amacımız el emekleri ile ürünler yapan ancak bunları satacak pazarlar bulamayan kadınlarımızı burada yüreklendirmek ve ürünlerini burada pazarlayabilmeleridir. Bence bu tür etkinlikler kent konseylerinin kadın meclislerinin görevidir" dedi.
"HERKESE ZEYTİN AĞACI GİBİ UZUN BİR ÖMÜR DİLİYORUM"
Bulunduğumuz kente ne kazandırabiliriz diyerek bunun mücadelesini yapan insanlarız diyerek sözlerine başlayan Efeler Belediyesi Efeler Kent Konseyi Başkanı Başkanı Dr. Tuncay Erdemir, "Şanlıyız ki Efeler gibi bir kentteyiz ve Mesut Özkacan gibi iyi niyetli, güler yüzlü ve sanata, kültüre, ilçemize önem veren bir belediye başkanımız var. Akıl bilimle, ruh sevgiyle zenginleşir. Sevgi ortamında hep birlikte bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz festivalimizi bundan sonraki yıllarda bizlerden bayrağı devralan arkadaşlarımızla birlikte Efeler’i dünyaya tanıtmak istiyoruz. Herkese zeytin ağacı gibi uzun bir ömür, zeytin tanesi gibi bereketli bir yaşam ve zeytinyağı gibi sağlıklı bir hayat diliyorum" ifadelerini kullandı.
Son olarak konuşan Efeler Belediyesi Belediye Başkan Vekili Halis Günday, festivale emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından yöreye özgü otlar ve kırmızı toz biber hakkında çeşitli bilgilendirmeler yapıldı.
ÇOCUKLAR UNUTULMADI
7’den 77’ye herkese hitap eden festivalde çocuklarda unutulmadı. Çocuklara pastel boyalar verilerek resim yapmaları sağlandı. Çocuklar arasında resim yarışması düzenlemeyi planladıklarını ancak bütün çocukların çok güzel resimler yaptığını ifade eden organizasyon yetkilileri tüm çocukları birinci ilan etti. Efeler Belediyesi tarafından hazırlanan hediyeler protokol tarafından çocuklara verildi.
YEMEK YARIŞMASI YAPILDI
Festivalde son olarak yemek yarışması düzenlendi. Bayanların evlerinde yaparak festival alanına getirdikleri yöresel otlarla yapılan yemek ve tatlıları tadan jüri üyeleri tüm tatların birbirinden güzel olduğunu ifade ederek puan vermekte zorlandı. Uzun süren değerlendirmeler sonrasında, tatlı kategorisinde Fatma Kızıltepe, ana yemek kategorisinde İlknur Çınar, zeytinyağlı kategorisinde Ayşe Basut birinci oldu. Birincilere ve sıralamada yer alan diğer bayanlara protokol üyeleri tarafından sponsorlar tarafından hazırlanan hediyeler takdim edildi.
2 gün sürecek ve yöresel otların ve kırmızı toz biberin tanıtımının planlandığı festivalin ilk günü müzik dinletisi ile sonlandırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yöresel Otlar Ve Kırmızı Toz Biber Festivali Başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN