Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Geçen Ay 134 Tüketicinin Sorunu Çözüldü

Giriş Tarihi: 13.4.2015 09:48 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 09:49
Aydın’da Geçen Ay 134 Tüketicinin Sorunu Çözüldü
Ticaret İl Müdürlüğü’nce geçtiğimiz Mart ayı içerisinde yapılan çalışmalarda 134 tüketici sorununun çözüldüğü belirtildi.
Aydın Ticaret İl Müdürlüğüne intikal eden tüketici şikayetlerinin 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği ve bu Kanuna dayanılarak Ticaret Bakanlığı’nca düzenlenen yönetmelikler, tebliğler ve genelgeler doğrultusunda incelenerek mümkün olan en kısa zamanda sonuçlandırılmasına çalışılıyor. Nüfus kayıt sisteminde tüketicinin kaydının diğer il veya ilçelerde bulunduğunun tespiti halinde tüketici şikayeti ilgili İl Müdürlüklerine veya İlçe Kaymakamlıklarına intikal ettirilerek, ilgili Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinde sonuçlandırılması sağlanıyor.
Mart ayı içerisinde Ticaret İl Müdürlüğüne ulaşan tüketici şikayetlerinin sayısı 44 adet olarak gerçekleşti. Bu şikâyetlerin 30’u çeşitli bankacılık hizmetleri, 12’si ayıplı mal ve hizmetleri kapsayan 3’ü cep telefonu, 2’si mobilya ve birer adet bilgisayar, kasko sigorta, motosiklet, ankastre ocak, otomobil, televizyon ve güneş enerjisi, 1’i işyeri dışında kurulan sözleşmeler ve 1’ mesafeli sözleşmelerden oluştu.
İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığınca Mart ayı içinde 11 Mart 2015 ve 25 Mart 2015 tarihlerinde olmak üzere iki toplantı yapıldı. Söz konusu toplantılarda 112’si tüketici lehine, 8’i tüketici aleyhine, 1’i görevsizlik kararı ve 7’si bilirkişi ataması olmak üzere toplam 128 adet İl Hakem Heyeti kararı alındı. 4 tüketici şikayeti TÜBİS sistemi kayıtları uyarınca diğer İl ve İlçe Hakem Heyetleri Başkanlıklarına gönderildi. 2 tüketici şikayeti ise, İl Hakem Heyetine intikal ettirilmeden Ticaret İl Müdürlüğünce sonuçlandırıldı.
İDARİ PARA CEZALARI
4703 Sayılı 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun Kapsamında Aydın’ın İncirliova ilçesinde faaliyet gösteren bir firma hakkında İzmir Ticaret İl Müdürlüğü denetim elemanlarınca yapılan tespit neticesinde Kanun’un 5 ve 12. maddeleri gereğince 3 bin 43 TL idari para cezası uygulandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın’da Geçen Ay 134 Tüketicinin Sorunu Çözüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN