Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Destekler Arttı Mandalar Kıymete Bindi

Giriş Tarihi: 27.4.2015 09:38 Güncelleme Tarihi: 27.4.2015 09:53
Destekler Arttı Mandalar Kıymete Bindi
Irkı tükenmekte olan hayvanlar arasında yer alan mandaların ırkının devam etmesi için Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın dişi mandalara verdiği destek artınca mandalar kıymete bindi. Sulak alan fazla olmamasına rağmen hayvan pazarında dişi manda satışları başladı.
Sütü, yoğurdu, kaymağı, peyniri ve lokumuyla meşhur mandalar, soyu tükenmekte olan hayvanlar arasında yer alınca Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tohumlanacak aya gelen dişi mandalara 900 TL destek verdiği belirtildi. Bakanlığın verdiği bu destek manda üreticiliğini cazip hale getirirken, üreticilerin de mandaya yöneldiği belirtildi.
Son desteklemelerle manda yetiştiriciliğinin oldukça cazip bir yatırım aracı haline geldiğini belirten hayvancılar, hayvan pazarlarında da dişi mandaların büyük rağbet gördüğünü belirttiler. Aydınlı celeplerden Hasan Yiğit, manda yetiştirciliğinin yoğun olduğu Afyon ve Çevresi’nden manda yavrusu getirip satmaya başladıklarını belirterek, “Devlet dişi manda başına 900 TL’ye varan destek veriyor. Bunun yanında manda çiftçiliği kuracaklara da yüzde 50 hibe devlet desteği veriliyor. Hayvancılık yapmak isteyen girişimciler özellikle manda yetiştiriciliğine yönelirse daha çok para kazanacağına inanıyoruz. Bu nedenle pazarlarda manda satışına başladık.Mandaya olan rağbet bizim de işlerimizi yoğunlaştırdı” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Destekler Arttı Mandalar Kıymete Bindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN