Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başak Koleji, Türkiye’nin İlk Matematik Müzesini Açtı

Giriş Tarihi: 27.5.2015 13:08 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 13:44
Başak Koleji, Türkiye’nin İlk Matematik Müzesini Açtı
Başak Koleji tarafından Türkiye’nin ilk Matematik Müzesi olan ’Tales Matematik Müzesi’ görkemli bir törenle açıldı.
Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olan “Tales Matematik Müzesi” düzenlenen görkemli bir açılışla kapılarını ziyaretçilerine açtı. Açılışta Aydın il Milli Eğitim Müdürü adına Şube Müdürü Arif Çopur, Aydın Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özmen, İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergün Evran, AK Parti Kadın kolları Aydın İl Başkanı Mediha Turgut’un yanı sıra İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver, Çorum Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bıyık, İzmir Ekonomi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmihan Bayramoğlu, İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ebru Uzunoğlu, İzmir Ekonomi Üniversitesi Dekan Yardımcısı Yar. Doç. Dr. Uğur Madran ve çeşitli üniversitelerden gelen akademisyenler, davetliler ve Özel Başak koleji öğrencileri ile velileri de yer aldı.
Açılış konuşmasında Tales Matematik Müzesi’nin hayata geçmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Özel Başak Koleji Kurucu Temsilcisi Alp Ayaydın, ’Tales Matematik Müzesi’nin temelinin atıldığı günden bugüne kadar geçen süreçle ilgili olarak bilgiler verdi. Müzenin yapılış amacı hakkında bilgiler veren Ayaydı, "Bir işi neden ve niçin yaptığınızı bilirseniz, en fırtınalı günlerde size yolu gösterecek bir feneriniz vardır, arada sallanabilirsiniz ama ne kadar sallanırsanız sallanın her daim rotanız bellidir. İşte bizim böyle bir nedenimiz var. Ezberci eğitimi tarihe gömmek! Onun yerine; sorgulayan, araştıran, deneyen, yanılsa bile tekrar deneyen, pes etmeden doğruların peşinden giden bireyler yetiştirmek. Bu bireyler birleşip nesiller oluşturacak, bu nesiller ise ülkemizin ve dünyamızın geleceğini aydınlatacaklardır. Ben buna inanıyorum, biz buna inanıyoruz ve sizler de buna inanın çünkü bugün bu inancın bir ürünü olarak buradayız. Bugünlerimizi yarınlara dönüştürmek için tek yapmamız gereken bilime sarılmaktır” dedi.
Ardından söz alan ve müzenin fikir babası olan Metin Akyol konuşmasına Fransa Cumhurbaşkanı Raymond Poincaré’in “Matematikçi inandırmaya çalışmaz ispat eder, güveninizi beklemez sadece dikkat etmenizi rica eder” sözleriyle başlayarak matematik müzesinin Avrupa’nın en kapsamlı matematik müzesi olduğunu da sözlerine ekledi.
Konuk konuşmacı olan İstanbul bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver ise böylesine önemli değerlere sahip çıkılması gerektiğini ifade etti. Kurdela kesiminden sonra ziyaretçisiyle buluşan Tales Matematik Müzesi içerisinde 140’a yakın matematiksel objeler ziyaretçileriyle buluştu. Dokunma olanaklı matematik obejeleri bizzat yerinde inceleme fırsatı bulan ziyaretçiler çok küçük yaşlardan itibaren akılların almakta zorlandığı matematik problemlerini objelerini keyifli dakikalar geçirerek inceleme fırsatı buldu. 7’den 70’e her yaştan ziyaretçinin büyük keyif aldığı müze, ziyaretçilerine matematiğe dokunma imkanı sunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başak Koleji, Türkiye’nin İlk Matematik Müzesini Açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN