Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Özmeriç’ten Sürücülere Sıcak Ve Oruç Uyarısı

Giriş Tarihi: 18.6.2015 09:48 Güncelleme Tarihi: 18.6.2015 11:56
Başkan Özmeriç’ten Sürücülere Sıcak Ve Oruç Uyarısı
Şoförler Otomobilciler Otobüsçüler ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Semih Özmeriç, Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi nedeniyle sürücülerden daha dikkatli olmalarını istedi.
Aydın Şoförler Odası Başkanı Semih Özmeriç, bu yıl Ramazan ayının yılın en sıcak ve en uzun günlerine rastladığına dikkat çekti. Aceleciliğin ve dikkat yoğunluğunun en yoğun olduğu iftar vakitlerinde sürücülere daha dikkatli olmalarını tavsiye eden Özmeriç, yaklaşık 17 saat süren oruç vaktinin bir de yaz sıcakları ile birleşmesi nedeniyle hem sürücüler hem de yayalarda dikkat dağınıklığı yaşanabileceğine işaret ederek, “İftara yakın meydana gelen kazaların çoğunluğu dikkatsizlikten kaynaklanıyor. Türkiye’nin en sıcak illerinin başında gelen Aydın’da oruç nedeniyle özellikle iftara yakın birçok kişinin kan şekeri ile birlikte sabır dereceleri de düşüyor. Açlık, susuzluk ve yorgunluğa bağlı olarak reflekslerin yavaşlaması ve dikkat dağılmasına karşı sürücülerin her zamankinden fazla dikkatli, sabırlı ve duyarlı olması gerekiyor. Bunun yanında yayalarımız da en az sürücüler kadar dikkatli olmalı” diye konuştu.
SICAKLAR DİKKATİ DAĞITIYOR
İstatistiklere göre kazaların daha çok yazın tatillerde ve sıcaklarda meydana geldiğini kaydeden Özmeriç, sürücülere şu tavsiyelerde bulundu: “Aydın Türkiye’nin en sıcak illerinden biri. Birçok kişi şahit olmuştur. Bazen ‘Göz göre göre çarptı veya kaza yaptı’ diyoruz. Bu tür kazaların temel nedeni dikkat dağınıklığı ve yorgunluk. Dünyada her yıl ortalama 1,2 milyon kişinin trafik kazasında hayatını kaybettiği, 50 milyon kişinin de yaralandığı trafik kazalarını önlemek için herksi kurallara uymaya davet ediyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Özmeriç’ten Sürücülere Sıcak Ve Oruç Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN