Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hekimler’den Yazlıkçılara ‘Tavuk’ Tavsiyesi

Giriş Tarihi: 20.6.2015 09:18 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:31
Hekimler’den Yazlıkçılara ‘Tavuk’ Tavsiyesi
Türkiye’de 2003 yılından bu yana görülen ve ’da yaz aylarında ciddi sorun olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı en önemli tedbirlerden birinin tavuk beslemek olduğu belirtildi. Aydın Liva Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Erdal Gezer, havaların ısınması ile birlikte bahçeli yazlıklarına tatile çıkan vatandaşlara KKKA hastalığına karşı dikkatli olmaya çağırarak, “Daha güvenli bir yaz tatili ve bahçe keyfi için bahçenizde tavuk besleyin” dedi.
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kene ısırması sonucu bulaşan KKKA hastalığına yakalananların sayısının artmaya başladığını belirten Erdal Gezer, “KKKA çoğunlukla hayvanlardan insanlara bulaşan mikrobik bir hastalıktır. Hastalık hayvanlarda belirtisiz seyrederken insanlarda öldürücü olabilir. Kenenin yoğun olarak bulunduğu yerler özellikle hayvancılığın yapıldığı orman kenarı parçalı arazi yapısına sahip çalı ve çırpılı alanlar ile otların bulunduğu yerlerdir. İlimiz Aydın’da KKKA hastalığı özellikle Nisan - Eylül ayları arasında artış göstermektedir. En son geçen ay Koçarlı’da yaşayan 22 yaşındaki genç bir kızımız kene ısırması sonucu maalesef hayatını kaybetti. Yaz tatiline girilmesi ve birçok ailenin bahçeli yazlıklarına taşınması dolayısıyla KKKA riski artmakta. Bu nedenle bahçeli eve sahip olan vatandaşlarımızın yaz sezonu boyunca evlerinin bahçelerinde tavuk da beslemelerini tavsiye ediyoruz. Birçok yerde Devlet eliyle kene sorunun çözülmesi amacıyla kanatlı hayvan dağıtıldı. Tavuklar aynı zamanda haşerelerin düşmanıdır. Keneleri yediği için vatandaşlarımız yaz sezonunda bu hastalığa kalkan olarak tavuk besleyebilir” dedi.
“12 YILDA 434 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ”
İstatistiki verilere göre; Türkiye 12 yıl önce görülen KKKA hastalığı kapsamında kene ısırması sonucu 9 bin 62 kişi hastanelik oldu. Bu hastalardan 434’ü öldü. KKKA hastalığına yakalanan hastalarda yüksek ateş, baş ağrısı, yoğun halsizlik, kollarda ve bacaklarda şiddetli ağrı, kusma, karın ağrısı, ishal, yüzde kızarıklık, ilerleyen safhada vücudun değişik yerlerinde kanamalar, burun kanaması, dışkıda ve idrarda kanamalar görülebildiği belirtildi.
Uzman Dr. Erdal Gezer, üzerinde kene olan vatandaşların kesinlikle keneyi elleri ile almamalarını mutlaka bir sağlık kuruluşundan yardım almalarını önerdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hekimler’den Yazlıkçılara ‘Tavuk’ Tavsiyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN